Izložba „Trideset godina savremene lingvističke bosnistike (1990–2020)” u okviru manifestacije Dani Instituta za jezik 2020
U Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo u utorak 3. marta 2020. godine otvorena je izložba knjiga „Trideset godina savremene lingvističke bosnistike (1990–2020)” u okviru programa manifestacije Dani Instituta za jezik 2020. Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu kao organizatoru partneri u pripremanju izložbe bili su Univerzitetska biblioteka Univerziteta „Džemal Bijedić” u Mostaru, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (Sarajevo) i biblioteka Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Autori izložbe su Edita Mulaosmanović (Mostar) i Jasmin Hodžić (Sarajevo). Izložba je trajala do ponedjeljka 9. marta.
Na izložbi su hronološki prikazana izdanja o bosanskom jeziku štampana od 1990. do danas. Izložba sadrži pojedinačne monografije o statusnim pitanjima bosanskog jezika u historiji i savremenom periodu, zatim knjige o jeziku bosanskih srednjovjekovnih pravnih dokumenata, srednjovjekovnih vjerskih spisa i bosanskih natpisa na stećcima; potom monografije o jeziku bosanske alhamijado literature te o bosanskim krajišničkim pismima, zatim knjige o jeziku bh. pisaca i o bosanskohercegovačkim dijalektima te druge usko stručne publikacije o bosanskoj gramatici, stilistici, onomastici, o bosanskim akcentima, o metodici i općoj lingvistici i studije o ostalim temama savremene lingvističke bosnistike. Ovim izdanjima je dodato nekoliko važnih priručnika bosanskog jezika za strance, zatim nekoliko bosanskih gramatika te preko stotinu bosanskih rječnika, uz postojeće bosanske pravopise i jezičke savjetnike. Također, izloženi su i bosanski naučni i stručni časopisi koji sadrže pojedinačne autorske radove o različitim aspektima proučavanja bosanskog jezika.
Povodom otvaranja ove izložbe knjiga o bosanskom jeziku održana je i prigodna javna tribina u sali Općine Novi Grad. Gospodin Semir Efendić je kao načelnik Općine Novi Grad u svojstvu domaćina pozdravio prisutne profesore i studente, kao i nastavnike, učenike i direktore sarajevskih škola, izražavajući svoje zadovoljstvo saradnjom s Institutom za jezik.
Dr. Alen Kalajdžija je istakao da je ovo prva izložba ovakvog tipa u historiji ove zemlje i da je njen cilj da skrene pažnju šire javnosti na naučni, stručni, obrazovni i društveno-politički status bosanskoga jezika u Bosni i Hercegovini i svijetu.
Dr. Jasmin Hodžić, naučni saradnik Instituta za jezik, govorio je o povezanosti društvenog uređenja i organizirane brige za postojanu i održivu naučnoistraživačku djelatnost u oblasti jezika kao prirodne datosti, ali i društvene kategorije (naročito standardnog jezika). Kao jedan od autora izložbe ukratko je predstavio i njen sadržaj, upućujući na neka presudna izdanja u različitim oblastima lingvističke bosnistike kao nauke o bosanskom jeziku.
Mr. sc. Zenaida Karavdić, u svojstvu više stručne saradnice Instituta za jezik, predstavila je bogatu naučnoistraživačku produkciju sadržanu u pojedinačnim autorskim člancima, naučnim i stručnim radovima o bosanskom jeziku. Javnu tribinu moderirala je mr. sc. Aida Kršo iz Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.
Zahvaljujemo svim posjetiocima i medijima koji su pratili ovaj događaj.