Sevdalinka uvrštena na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine

Sevdalinka uvrštena na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine

Na 19. Sjednici Međuvladinog komiteta za nematerijalnu kulturnu baštinu, koja se održava u Paragvaju od 2. do 7. decembra 2024. godine, danas, 4. decembra, ozvaničen je upis sevdalinke na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva. Tim povodom u Federalnom ministarstvu kulture i sporta upriličena je konferencija za medije na kojoj su se obratile Sanja Vlaisavljević (federalna ministrica kulture i sporta), Mirela Miličević Šečić (pomoćnica federalne ministrice kulture i sporta) i prof. dr. Tamara Karača Beljak (redovna profesorica na Odsjeku za muzikologiju i etnomuzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu).

Nakon izvođenja sevdalinke “Kraj potoka bistre vode” u interpretaciji Mensure Bajraktarević, ministrica Vlaisavljević je čestitala na izuzetno predanom radu i posebno istakla doprinos svoje pomoćnice Mirele Miličević Šečić koja je bila na čelu tima u dugom procesu upisa sevdalinke na UNESCO Reprezentativnu listu:

“Danas je taj svečani trenutak da Federalno ministarstvo, koje i jeste i kandidiralo sevdalinku, ima prigodu da kaže da je taj proces okončan, uvjerena sam na veliku radost svih žitelja, ne samo Federacije BiH, nego cijele Bosne i Hercegovine.”

Napomenula je da vjeruje da će ovo priznanje potaknuti dalji rad na promociji sevdalinke i projekte očuvanja drugih brojnih kulturnih izričaja koji su dio kulturnih identiteta naših naroda.

Na ovaj višegodišnji kompleksni proces osvrnula se pomoćnica ministrice Mirela Miličević Šečić. Naglasila je da je upisom na UNESCO Reprezentativnu listu sevdalinka postala dio kulturnog mozaika svijeta kao dostojan reprezent bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje, podsjetivši da je Bosna i Hercegovina u okviru te kategorije do sada upisala zmijanjski vez, konjičko drvorezbarstvo, branje trave ive na Ozrenu, običaj košenja na Kupresu i uzgoj konja rase lipicanaca.

Istakla je značaj inicijative Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle, te ukazala na izuzetnu stručnu potporu predstavnika akademske zajednice sa Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru u izradi aplikacijskog dokumenta i na doprinos brojnih reprezentativnih interpretatora sevdalinke, priznatih književnika i umjetnika koji su autori i potpisnici pisama, najvažnijeg segmenta nominacijske dokumentacije.

Prof. dr. Tamara Karača Beljak navela je da Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu kontinuirano radi na promicanju sevdalinke, ali i bosanskohercegovačke tradicijske prakse u cijelosti. Osim što je istakla da je upis sevdalinke dokazao da se na UNESCO Reprezentativnoj listi u budućnosti mogu naći i neki drugi oblici tradicijske muzike Bosne i Hercegovine, prisjetila se pojedinaca, kao što su prof. dr. Munib Maglajlić, te nekadašnje profesorice Muzičke akademije Mira Fulanović-Šošić i Jasna Hadžisalihović-Spaić, koji su svojim istraživanjima postavili temelje za adekvatnu valorizaciju i uvrštavanje sevdalinke, ali i ostalih muzičkih oblika bosanskohercegovačke vokalne, vokalno-instrumentalne i instrumentalne muzike na nacionalne liste kulturne baštine. Ukazala je i na potporu baštinika i nositelja sevdalinke, kako doajena, tako i interpretatora i istraživača mlađe generacije, čiji je interesovanje i neumoran angažman pokazatelj da je sevdalinka izuzetan transformativni i adaptivni oblik koji živi.

Lidija Vladić-Mandarić, profesorica na Sveučilištu u Mostaru i jedna od učesnica u procesu upisa sevdalinke na UNESCO listu, u pisanoj izjavi je poručila da ovaj trenutak nije samo priznanje za prošlost i potvrda iznimne vrijednosti sevdalinke, već i poziv svima nama da preuzmemo odgovornost za trajnu zaštitu njene snage i autentičnosti i prenošenje kao neprocjenjivog kulturnog blaga.

“Sevdalinka nije tek glazbeni izraz, ona je živuća povijest, pjesma koja nosi glas naroda svjedočanstvo o prošlim vremenima i osjećajima koji nas spajaju.”

 

Sevdalinka uvrštena na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine