Održana tribina povodom Dana nezavisnosti BiH

Prof. dr. Selmo Cikotić

Nezavisnost i perspektiva Bosne i Hercegovine

Povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, na Univerzitetu u Sarajevu je 28. februara 2018. godine održana tribina o temi „Nezavisnost i perspektiva Bosne i Hercegovine“ o kojoj je govorio prof. dr. Selmo Cikotić.

Uvodnim obraćanjem tribinu je otvorio prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, istakavši da je 1. mart dan ponosa i odlučnosti, dan kada su se Bosanci i Hercegovci svih nacionalnosti odlučili za suverenu, nezavisnu, samostalnu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih naroda i građana. 
„Ovaj važni događaj u historiji naše domovine ostat će upamćen kao dan kada je Bosna i Hercegovina poslije vjekova tuđih uprava obnovila svoj suverenitet i postala samostalna država. Biti bez domovine je isto kao biti i bez doma, a to najbolje znaju narodi širom svijeta koji stoljećima nisu ostvarili ovo pravo. Zato budimo ponosni na tekovine naše nam jedne i jedine Bosne i Hercegovine“,  te u ime Univerziteta u Sarajevu uputio čestitke povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Govoreći o temi „Nezavisnost i perspektiva Bosne i Hercegovine“, prof. dr. Selmo Cikotić je izrazio mišljenje da nezavisnost Bosne i Hercegovine, kao jedna od temeljnih vrijednosti svake države, ima svoje specifičnosti zato što je kroz historiju i dugo trajanje BiH bila kušana, testirana i osporavana na različite načine i postojano, na različite načine, kako su to okolnosti zahtijevale, uvijek uspijevala da se odbrani i očuva.
„Govor o Bosni i Hercegovini, njenoj nezavisnosti i perspektivi sadrži u političkoj realnosti, u filozofskom promišljanu, u praktičnim aspektima te teme, jako puno kontroverzi, globalno, a i lokalno“, naveo je profesor Cikotić, te dodao da govor o Bosni i Hercegovini često podrazumijeva jednu perspektivu o državi, o njenim državljanima, o njenim građanima, koje po pravilu više cijeni čitav svijet nego oni sami sebe. Profesor Cikotić je istakao da to predstavlja stalnu potrebu reafirmiranja naše potrebe da razmišljamo o svom subjektivitetu, o svojim vrijednostima, o svojoj prošlosti, o svojoj budućnosti, te je polazeći od toga, a uvažavajući  mudrost da se „život živi unaprijed, ali se razumije gledajući unazad“, podsjetio na brojne važne pojedinosti iz duge i bogate prošlosti Bosne i Hercegovine na osnovu kojih se njena nezavisnost i njena perspektiva mogu bolje podtekstualizirati i bolje razumjeti.
„Kad promišljamo milenijsku političku samobitnost Bosne ili Bosne i Hercegovine u modernom smislu, onda moramo imati u vidu da je to jedan prostor koji je u državotvornom smislu bio različito organiziran, ali se uvijek nalazio između linija rasjedanja velikih imperija, velikih i moćnih država, ideologija, civilizacija, kultura, politika i da je sve to skupa proizvelo jedan vrlo specifičan današnji geopolitički, geoekonomski i geokulturološki položaj tog prostora“, istakao je profesor Cikotić.

Naglasivši da bosanskohercegovačka duhovnost pokazuje vitalnost, snagu i sposobnost trajanja i da u njoj treba tražiti perspektivnost bosanske države, profesor Cikotić je naveo: „Kad razmišljamo o perspektivi, moramo imati u vidu da se mržnja ne može pobijediti mržnjom, da mrak nećemo i ne možemo pobijediti mrakom, da nam trebaju vrijednosti višeg nivoa, da se na mržnju mora odgovoriti razumom, tolerancijom i ljubavlju, a da bi se mrak pobijedio, mora se unijeti svjetlo.“

Profesor Cikotić je predstavio i gdje on iz višestrukih istraživanja o ovoj temi vidi perspektivnost u odnosu na sve ono dobro što je primijećeno u proteklom periodu, te naglasio da je rekonstrukcija međunacionalnih odnosa i jačanje državotvorne svijesti nešto što nam svakako treba, kao i izgradnja funkcionalnijih državnih struktura kroz reformu Ustava ali i sve druge reforme.
„Bosna i Hercegovina je jedna prosta decentralizirana država, ali je funkcionalnost njenih institucija jako važna pretpostavka njenog kapaciteta i sposobnosti  da  bude aktivan i ravnopravan učesnik međunarodnog prava i međunarodne sveukupne razmjene, političke,  ekonomske i druge.“

U okviru održane tribine profesor Cikotić se osvrnuo i na kvalitet obrazovanja, te podsjetio na riječi renesansnog mudraca Erasmusa da nema bolje investicije u budućnost jednog naroda, jedne nacije od investicije u obrazovanje njenih mladih ljudi
„Mi možemo primijetiti da možda nema veće opasnosti za BiH od erozije i slabljenja kvaliteta obrazovanja u njoj“, naveo je profesor Cikotić, te primijetio da se Univerzitet u Sarajevu i članovi akademske zajednice pojedinačno bore protiv toga. Također je potcrtao da obrazovanje nije trošak, kao što mnogi u ovoj državi to posmatraju, već da je obrazovanje jedna od najvećih investicija, te svoje izlaganje završio upućenim čestitkama povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
 

Tribina povodom Dana nezavisnosti BiH
Tribina povodom Dana nezavisnosti BiH
Tribina povodom Dana nezavisnosti BiH
Prof. dr. Selmo Cikotić
Prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor UNSA
Tribina povodom Dana nezavisnosti BiH
Tribina povodom Dana nezavisnosti BiH