UNSA: Predstavljeni edukativni programi na Elettra Sincrotrone Trieste
Predstavljanje edukativnih programa za Zapadni Balkan na Elettra Sincrotrone Trieste iz oblasti radijacijske obuke (SYRTEP-WB) i stažiranja (SYRIP-WB), doktorskih i postdoktorskih stipendija iz oblasti sinhrotrone radijacije i primjene održano je 18. februara 2020. godine u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu.
Skup su obraćanjima pozdravili Nj. e. gospodin Nicola Minasi, ambasador Republike Italije u BiH, gospodin Ammar Miraščija, šef Odjela za nauku u Ministarstvu civilnih poslova Bosne i Hercegovine, prof. dr. Maida Čohodar-Husić, prorektorica za kvalitet Univerziteta u Sarajevu, i dr. Giorgio Paolucci u ime istraživačkog centra Elettra Sincrotrone Trieste.
Tokom obraćanja je istaknuto da ovaj događaj ima za cilj podsticanje naučne saradnje između zemalja Zapadnog Balkana kroz obuku istraživača na doktorskom i postdoktorskom nivou.
Ambasador Minasi je istakao da današnje predstavljanje programa istraživačkog centra iz Italije predstavlja još jedan u nizu značajnih događaja u saradnji Italije i Bosne i Hercegovine na polju naučnog istraživanja. Gospodin Miraščija je naglasio da Ministarstvo civilnih poslova BiH snažno podržava ovakve inicijative, ali i napore bh. istraživačke zajednice. Prorektorica Husić-Čohodar je u ime Univerziteta u Sarajevu i rektora prof. dr. Rifata Škrijelja uputila riječi zahvalnosti ambasadoru Minasiju ne samo za organiziranje jednog ovako značajnog događaja na Univerzitetu u Sarajevu nego i za podršku intencija Univerziteta da postane što respektabilnija institucija na međunarodnom nivou.
Uvodno izlaganje o laboratoriju Elettra i njegovoj međunarodnoj misiji održao je dr. Giorgio Paolucci. Elettra Sincrotrone Trieste je međunarodni multidisciplinarni istraživački centar koji djeluje kao korisničko postrojenje, a sadrži 2.0/2.4 GeV sinhrotronski svjetlosni izvor (Elettra) treće generacije, slobodno elektronski laser (FERMI@Elettra) i razne laboratorije za podršku.
Više informacija dostupno je na: https://www.elettra.trieste.it/.
Na sastanku su predstavljene mogućnosti koje nudi Elettra i slobodno elektronski laser Fermi@Elettra u Trstu, Italija, kao i mogućnosti koje su otvorili SYRTEP-WB i SYRIP-WB. Obje inicijative, SYRTEP-WB i SYRIP-WB, imaju za cilj pružanje podrške mladim naučnicima koji djeluju u područjima nauke o materijalima, fizike, inženjerstva i životnih nauka (life sciences). SYRTEP-WB i SYRIP-WB će nuditi stipendije studentima doktorantima i istraživačima na postdoktorskom nivou, potičući ih da savladaju tehnike sinhrotronskog zračenja primjenjujući ih na svoje specifične istraživačke interese.
Prezentacija je ponudila širu sliku o aktivnostima Elettre uz debatu o utjecaju istraživanja na život građana i o izazovima sa kojima se susreće naučna zajednica u Bosni i Hercegovini.
Događaj je organizirao istraživački centar Elettra Sincrotrone Trieste u saradnji sa Ambasadom Italije u BiH, Ministarstvom civilnih poslova BiH i Univerzitetom u Sarajevu.