Univerzitet u Sarajevu domaćin međunarodnog naučnog skupa pod nazivom "Obrazovanje pristupačno svima"
U subotu 10. 12. 2022. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu održan je međunarodni naučni/znanstveni skup „Obrazovanje pristupačno svima“ koji su otvorili Veronika Vashchenko, zamjenica predstavnice UNICEF-a Bosne i Hercegovine, prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, i prof. dr. Lejla Kafedžić, predstavnica ureda/centara za podršku studentima (sa invaliditetom) univerziteta/sveučilišta iz Bosne i Hercegovine i Srbije.
Na skupu su govorili predstavnici Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Banjoj Luci i Sveučilišta u Mostaru, tačnije predstavnici ureda/centara za podršku studentima, koji su ujedno bili i organizatori. Naučni skup je održan u hibridnom modelu rada: putem Zooma i u prostorijama Filozofskog fakulteta.
U ime Univerziteta u Sarajevu i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je izrazio zadovoljstvo što je ovaj naučni skup organiziran na Univerzitetu u Sarajevu, te je istakao kako se nada da će izgradnjom Kampusa Ured za podršku studentima dobiti još veći značaj, zahvalivši tom prilikom profesorici Lejli Kafedžić i njenim saradnicima na dugogodišnjoj istrajnosti u radu.
„Naučni skup održan na Filozofskom fakultetu rezultat je saradnje šest univerziteta. Ovaj događaj predstavlja nastojanje akademske zajednice da ukaže na problem kojem je izložena akademska zajednica zbog nedovoljnog senzibiliteta onih koji bi trebali da daju doprinos, ali i nastojanje da se ponude mjere i rješenja za bolje prevazilaženje ovog problema u budućnosti. Vjerujem da znanje sa ovih šest univerziteta može dati ozbiljan doprinos onima koji odlučuju u određenim institucijama u Bosni i Hercegovini, regiji pa i šire, da na platformi evropskih i svjetskih iskustava ovaj problem rješavaju. Naš partner u ovome je UNICEF, koji decenijama pomaže najosjetljivijim kategorijama i daje doprinos jačanju kapaciteta visokog obrazovanja“, naveo je rektor Škrijelj te uputio riječi zahvalnosti predstavnicima UNICEF-a i partnerskim univerzitetima.
Veronika Vaschenko, zamjenica predstavnice UNICEF-a u Bosni i Hercegovini, kazala je kako je jako sretna što ima priliku otvoriti ovaj naučni skup koji je proizvod višegodišnje saradnje između Univerziteta u Sarajevu i UNICEF-a.
„Poseban aspekt ovoga programa jeste izrada i adaptacija četiri modula, kako za nastavno tako i za nenastavno univerzitetsko osoblje u oblasti inkluzivnog obrazovanja. Poseban aspekt jeste i uključivanje studenata sa invaliditetom kako bi iskoristili sve prilike koje im nudi univerzitetsko obrazovanje“, dodala je Veronika Vaschenko. Također, navela je kako je inkluzivno obrazovanje najefikasniji način za sve učenike i studente kako bi iskoristili prilike koje im se nude, te kako bi ostvarili svoj puni potencijal: "Inkluzivno obrazovanje ne znači samo da ti studenti učestvuju u radu u istoj učionici već da im se nude stvarne prilike za učenje, za sve te grupe koje su prije bile isključene. To uključuje osobe sa invaliditetom ali i pripadnike govornika manjinskih jezika."
Profesorica Lejla Kafedžić istakla je kako se zajedničkim radom može mnogo toga ostvariti. „Rezultati su vidljivi, i kod studenata i nastavnog i nenastavnog osoblja, ali i kroz saradnju s drugim univerzitetima“, navela je profesorica Kafedžić, te ovaj naučni skup nazvala krunom projekta koji se odnosi na unapređenje inkluzivnosti na Univerzitetu i dodala da će ovi pozitivni rezultati dati poticaj da ih bude mnogo više u budućnosti.
Dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Kenan Šljivo istakao je kako su počastvovani što je Filozofski fakultet domaćin ovog naučnog skupa, te da je ono čemu teže, kroz sve svoje kapacitete, upravo unapređenje i obezbjeđivanje što bolje, efikasnije i funkcionalnije atmosfere za rad.
Ljupka Mihajlovska, ispred Centra za studente sa invaliditetom Univerziteta u Beogradu, govorila je o pristupačnosti i ekonomskoj isplativosti za osobe sa invaliditetom. "Mislim da je jako značajno da je ovo regionalna konferencija, koju je pripremalo šest univerziteta, i nadamo se da je ovo tek početak onoga na čemu radimo, a to je unapređenje položaja studenata s invaliditetom", navela je Mihajlovska.
Opća deklaracija Ujedinjenih nacija o ljudski pravima, čl.1: „Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i treba da jedni prema drugima postupaju u duhu bratstva“- poruka je ove konferencije