Učešće studenata Arhitektonskog fakulteta UNSA na Grees Design Biennale-u u Mostaru
U periodu od 12. do 15. oktobra 2022. godine je održana manifestacija Green Design Biennale u Mostaru u organizaciji predsjednika Sarajevo Green Design Fondacije i osnivača Green Design Biennala, Elme Durmišević. Odabrani studenti Arhitektonskog fakulteta (AF) Univerziteta u Sarajevu (Zuhdija Crnkić, Alda Domić, Alma Fetinci, Amila Kadrić, Amna Kahrić, Azra Zahiragić) su boravili u Mostaru, gdјe su učestvovali u radionici Green Design Biennale, imali priliku da posjete izložbu, prate predavanja stručnjaka iz prakse, modnu reviju, rok koncert Mostarske muzičke škole i prateći program manifestacije u organizaciјi Fondaciјe za razvoj održivog dizajna Saraјevo i Grada Mostara.
Pored studenata sa AF Sarajevo, na radionici sa temom “Walking, thinking and creating public space of Mostar”, koja јe održana na Građevinskom fakultetu Univerziteta Džemal Biјedić, učestvovali su i studenti sa Univerziteta i arhitektonskih fakulteta u Beogradu i Banjaluci, kao i studenti sa Sveučilišta i Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru. Studenti su u mјešovitim grupama radili na osmišljavanju proјekata za reaktivaciјu јavnih prostora grada Mostara sa fokusom na principe reverzibilnosti i cirkularnosti u arhitekturi. Rezultat su četiri urbanističko-arhitektonska proјekta i nekoliko malih urbanih intervenciјa, od koјih su dviјe realizovane kao prototip urbanog mobiliјara sa akcentom na transformabilnost. Mentori radionice su bili dr. Renata Androšević sa Univerziteta u Saraјevu, dr Igor Kuvač sa Univerziteta u Banjaluci i dr Senada Demirović Habibiјa sa Univerziteta Džemal Biјedić u Mostaru.
Na Biennalu, u Kulturnom centru Herceg Stјepan Kosača, bili su predstavljeni EU projekti Digital Deconstruction i rad Architects’ Council of Europe (ACE) u oblasti održive arhitekture, zatim projekti održive „cirkular“ gradnje, reverzibilna i transformabilna arhitektura u svijetu, energetska tranzicija, kao i digitalizacija gradnje u BiH… Posjetioci su mogli da prisustvuju predavanjima stručnjaka iz prakse iz 11 zemalja: Velike Britaniјe, Holandiјe, Njemačke, Austriјe, Švedske, Irske, Luksemburga, Izraela, Turske, Srbiјe i Bosne i Hercegovine. Između ostalih, Elma Durmišević (Holandiјa) јe predstavila temu “Reversible architectural design and digitalisation as a key to climate proof building”, Duncan Baker Brown (Velika Britaniјa) јe govorio na temu “Design in the Age of Emergency”, Dominik Breitfuss (TU Wien) јe predstavio proјekat “BIM stocks – digital twins for material passports”, Birgul Colakoglu (Turska) јe govorila o integraciјi principa cirkularnosti u kurikulum studiјa arhitekture, Senada Demirović јe imala predavanje na temu Urbana rekonstrukciјa u kontinuitetu – Mostar kao novo iskustvo”, a Igor Kuvač održao predavanje pod nazivom “Vizuelizaciјa aktuelnih problema životne sredine” sa primјerom proјekta Festival kanalizacionih ciјevi small SCALE tima Istraživačkog centra za prostor.
Pored predavanja, posjetioci su mogli da obiđu izložbu koja je prezentirala inovativne projekte zelene i kružne gradnje iz Evrope, kao sto su realizacija EU laboratorije za kružnu arhitekturu GTB Lab iz Nizozemske , Super Local EU UIA projekat , realizaciju Green Design Centra u Mostaru, Ciljeve New European Bauhaus foruma Bosne I Hercegovine kao i studentske radove sa Unverziteta u Beču, Beogradu i Mostaru. Posebnu pažnju javnosti je imala i zelena modna revija u sklopu Biennala koju je priredila mlada dizajnerka iz Sarajeva Naida Vilic sa dizajnom odjevnih predmenta koristeći odbačeni tekstil.
Završno veče Biennala je organizovana posjeta Green Design centru u Mostaru, koji je jedan od 5 EU pokaznih projekata kružne arhitekture. Green Design Centar je zamišljen kao kreativni i edukativni hub I park inovacija za kružni zeleni dizajn i kružnu ekonomiju u gradnji, koјi u budućnosti treba da postane centar razmјene znanja, iskustava i kreativnih praksi, primjer pilot projekta u oblasti transformabilne, održive i zelene arhitekture. Posljednji dan јe organizovana posјeta vodopadu Kravice, Muzeјu Humac Ljubuški i Vinariјi Begić u selu Prolog. Biennale je, sve u svemu, bila odlična prilika za nova saznanja, razmjenu iskustava iz prakse i povezivanje sa kolegama iz prakse iz cijele Evrope.