Razgovori o međunarodnoj saradnji Univerziteta u Sarajevu i Nottingham Trent Univerziteta iz Velike Britanije i ostvarenim ciljevima
Priznati stručnjaci iz oblasti inženjerske hemije i farmaceutskih nauka: dr. Farooq Sher i dr. Emina K. Sher, posjetili su Univerzitet u Sarajevu gdje su se sastali sa rektorom prof. dr. Rifatom Škrijeljom i prorektoricom za međunarodnu saradnju prof. dr. Enitom Nakaš. Sastanku su prisustvovale i profesorice Odsjeka za hemiju prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Mirza Nuhanović i prof. dr. Jasmina Sulejmanović, te mr. Miroslav Živanović, šef Kabineta rektora.
Dr. Farooq Sher je doktor nauka inženjerske hemije i trenutno predaje na Odsjeku za inženjerstvo Škole za prirodne i tehničke nauke na Nottingham Trent University u Ujedinjenom Kraljevstvu. Dr. Emina K. Sher, koja je doktor farmaceutskih nauka zaposlena je u Međunarodnom društvu inženjerske nauke i tehnologije, također sa sjedištem u Nottinghamu, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Na sastanku je razgovarano o međunarodnoj saradnji Univerziteta u Sarajevu i Nottingham Trent Univerziteta iz Velike Britanije i ostvarenim ciljevima navedenim u Memorandumu o razumijevanju između navedena dva univerziteta potpisanom 1. juna 2022. godine.
Međunarodna saradnja počinje angažiranjem prof. Farooqa Shera 2020. godine na projektu “Studij pilot postrojenja za uklanjanje teških metala iz industrijskih otpadnih voda upotrebom sorbenata na bazi agrootpada“ finansiranog od strane Federalnog ministarstva za obrazovanje i nauku, koji daje ogroman doprinos istraživanju i realicaciji projektnih aktivnosti.
Od tada, pa do danas je prof. Sher učestovao u raznim aktivnostima, jačajući međunarodnu saradnju kroz istraživanja, konferencije, organiziranje radionica, predavanja, pisanje poglavlja u knjigama, te učestovanje kao plenarni predavač na 4. Međunarodom kongresu hemičara i hemijskih inženjera BiH, koji su organizovali Društvo kemičara i tehnologa Kantona Sarajevo i Univerzitet u Sarajevu - Prirodno-matematički fakultet.
Ishod ove međuuniverzitetske saradnje rezultat je 16 publikovanih naučnih radova u prestižnim Svjetskim žurnalima Web of Science, od kojih je 14 Q1, te između ostalog jedan od radova predstavlja pionirsko istraživanje iz domena obnovljivih izvora energije u BiH („Prospects of renewable energy potentials and development in Bosnia and Herzegovina - A review“). Jedna od posljednjih aktivnosti temeljem ove saradnje jeste i učešće u COST projektu „European metal-organic framework network: combining research and development to promote technological solutions“.
Budući ciljevi će obuhvatiti nova istraživanja, učešće u novim istraživačkim projektima (IPA, HORIZON, ERASMUS...) i konferencijama, te nastavne aktivnosti na oba univerziteta potpisnika Sporazuma.