Radionica “Primijenjena biotehnologija za plan održivog razvoja do 2030. godine”
Od 4.-7.oktobra u hotelu “Holiday” u Sarajevu biti će održana naučna radionica pod nazivom “Applied Biotechnology for 2030 Agenda” (“Primijenjena biotehnologija za plan održivog razvoja do 2030. godine”). Radionicu organizuje Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Međunarodni centar za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (International Center for Genetic Engineering and Biotechnology ICGEB). Ova radionica u naučnim krugovima predstavlja vrlo značajan i cijenjen međunarodni događaj, koji je indeksiran na prestižnoj listi ICGB Sponsored Events, Meetings and Courses. Naučni skupovi i radionice s te liste se realiziraju širom svijeta s ciljem promoviranja značaja naučnih saznanja i važnosti molekularne biologije i biotehnologije u svrhu razumijevanja i pronalaska rješenja u segmentu globalnih društvenih problema današnjice vezanih za hranu, lijekove, ekološku održivost i zelene energetske resurse.
Savremena biotehnologija u današnjem svijetu je nezamjenjiva sudionica u procesima transformacije globalne privrede koja se sprovodi u skladu sa Zelenom agendom i Ciljevima održivog razvoja, tzv. Agendom za 2030. Stoga je cilj i ove radionice potaknuti naučno utemeljenu diskusiju o različitim temama, primjeni znanja i vještina, te pronalasku rješenja i primjene istih u segmentu novih biotehnologija u transformaciji lokalnih ekonomskih politika, od poljoprivrede, medicine, farmacije te zaštita životne sredine i zdravlja ljudi.
Na ovoj radionici predavači su istaknuti svjetski eksperti i naučnici iz akademskog sektora i industrije, od poljoprivrede, zdravstva, biotehnološkog poduzetništva, te područja sigurne upotrebe novih biotehnologija. Polaznici radionice su stručnjaci iz oblasti novih biotehnologija iz niskorazvijenih i srednjerazvijenih zemalja Afrike, Azije i Centralne Amerike, koji će na radionici imati priliku steći nova teoretska i praktična znanja u oblasti biotehnologije, od genomskog editinga, molekularnih interakcija u živim sistemima i uticaja klimatskih molekularnih interakcija u živim sistemima, do uticaja klimatskih promjena na zdravlje i produktivnost uzgojnih životinja.
Prema riječima direktorice Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju prof. dr. Adalete Durmić-Pašić cilj ove radionice je predstaviti domaćoj naučnoj zajednici probleme iz različitih oblasti privrede s kojima se svakodnevno bavi savremena biotehnologija, te koja su to očekivanja od biotehnologije u budućnosti, također predstaviti biotehnološke alate i procese koji su nam na raspolaganju, te ih upoznati i s procjenom rizika koji proizilaze iz upotrebe biotehnoloških proizvoda.
“Teme na našoj radionici su raznovrsne. Prof. Nikolić, prof. Gaši i gdin. Kovich će nam predstaviti glavne izazove u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i očekivanja poljoprivrednog sektora od biotehnologije. Dr. Venturi iz Trsta, prof. Popovski iz Skoplja će govoriti o biotehnološkim rješenjima koja su već spremna za primjenu u poljoprivredi i industriji hrane. Prof. Galić nam dolazi iz LA iz SAD, dr. Stanković iz Beograda, dr. Kohl iz Njemačke i dr. Sana Alajmović iz Švedske i oni će govoriti o najnovijim primjenama u biomedicini, u dijagnostici i terapeutici. Prof. Arslanagić-Kalajdžić će se osvrnuti na ekonomski aspekt biotehnologije kao industrijske grane. I što je vrlo bitno za prihvatanje biotehnoloških rješenja, dr. Craig će govoriti o biosigurnosnim aspektima primjene novih biotehnologija”, istakla je prof.dr. Adalete Durmić-Pašić.
Kako su organizatori istakli izuzetno je važno uspostaviti globalni okvir za razmjenu informacija o bezbjednoj upotrebi modernih biotehnologija i pokrenuti dijalog sa krajnjim korisnicima na različitim razinama. Svjedoci smo da su se, usljed nedostatka razumijevanja i (zlo)upotrebe digitalnog prostora, dezinformacije o nauci i primjenjenoj biotehnologiji širile znatno brže od tačnih informacija, a rezultate te naučne infomanije trpimo i danas. Stoga je i prof. dr. Adaleta Durmić Pašić poručila i da je ova radionica sjajna prilika da pokažemo i širokoj javnosti da je potrebno biotehnološka rješenja izvesti iz laboratorije i omogućiti njegovu bezbjednu upotrebu u svim segmentima savremenog življenja.
Program radionice možete pronaći na linku: https://www.icgeb.org/workshop-applied-biotechnology-for-2030-agenda/