Predstavljen prvi broj intelektualnog regionalnog časopisa „Res Publica“
U Sarajevu je, 17. juna 2022. godine, u prostorijama Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, predstavljen prvi broj intelektualnog regionalnog časopisa, „Res Publica“ čiji je cilj afirmisati jačanje kompetencije javnosti za samostalnu kritičku procjenu o pitanjima od društvenog značaja.
U vrijeme kada se čini da su štampani mediji prevaziđena stvar, regionalno uredništvo časopisa koje čine Dijana Ćurković za Hrvatsku, Filip Balunović za Srbiju i Jasmin Hasanović za Bosnu i Hercegovinu, zajedno sa direktorima publikacije Gazelom Pudar Draško i Ivicom Mladenovićem, odlučilo se vratiti starim dobrim navikama u namjeri da artikuliše generalistički pristup našoj stvarnosti i poveže logiku medijske kulture sa naučnim istraživanjima.
Ne krijući svoje zadovoljstvo, glavni urednik časopisa Res publica za Bosnu i Hercegovinu, Jasmin Hasanović, rekao je sljedeće: „Res publica je rezultat zajedničkog projekta Academic engagement in South-eastern europe, to je projekat koji je pokrenuo Institut za demokratski angažman jugoistočne Evrope u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju i Sveučilištem u Rijeci. Dakle, Res publica je rezultat tog projekta gdje je cilj pomiriti jaz između stručne javnosti i čitalačke publike. Specifičnost časopisa je što su u njegovom uredništvu većinom akademski radnici, profesori, profesorice, istraživači, istraživačice, koji će pristupiti društvenim političkim fenomenima iz naučnog aspekta, ali na jedan popularan stil, razumljiv javnosti. Časopis ima tri glavna urednika, svaki od njih je vezan za jednu državu, tako sam ja urednik za Bosnu i Hercegovinu, kolegica Dijana Ćurković za Hrvatsku i kolega Filip Balunović za Srbiju“.
„Svaki novi broj časopisa Res Publica će u fokusu imati neku određenu temu, odnosno svaki novi broj je poseban tematski broj koji okuplja različite stručnjake iz regiona da na razumljiv način pokušaju javnosti približiti trenutnu aktuelnu temu. Upravo za ovaj, prvi broj, izabrali smo ekologiju, zelenu politiku. Razloga za to je previše i svi ih poznajemo“, kazala je moderatorica promocije i članica redakcije „Res publica“ Emina Adilović.
Časopis je u Bosni i Hercegovini dostupan kao specijalni dodatak magazinu „Start“, čiji je glavni urednik Dario Novalić. On je rekao kako mu se ideja o ovakvom distribuiranju časopisa „Res publice“ odmah dopala, s obzirom na to da je njegova želja oduvijek bila da se magazin Start promovira u zemljama bivše Jugoslavije.
Generalističkim pristupom i brigom za opći interes, časopis nastoji da kritički analizira nove trendove u politici, društvu i kulturi u državama proisteklim nakon raspada Jugoslavije, ali i šire. Fokus je u kritičkom problematizovanju relevantnih društvenih, političkih i ekonomskih procesa u svijetu koji se radikalno mijenja na različitim nivoima.
Doprinos ovog časopisa bio bi u lokalizovanim prilozima pokušaja novog promišljanja demokratije i demokratskih mehanizama, uzimajući u obzir promjene odnosa u međunarodnoj politici, degradacije građanskog suvereniteta i suštinskog isključivanja društvene većine iz odlučivanja o stvarima od javnog značaja, uz sve veći uticaj digitalizacije i interneta u svakodnevnom životu ljudi.
U vremenu nikad zategnutijih odnosa među našim narodima – huškačkoj retorici etnonacionalnih lidera, podjela, militantnoj viktimizaciji i ratoljublju, Res publica nastoji da dopre do one isključene, skrajnute i marginalizirane javnosti – „četvrte javnosti“ s onu stranu nacionalističkog populusa – bio on etnički ili građanski shvaćen. Res publica javlja se kao zajednički medij na zajedničkom prostoru bivše Jugoslavije, nastupajući zajedno otvaranjem prostora onim temama koje su bitne, ali za njih u mainstream medijima nema mjesta. To, na koncu ne znači da se odustaje i od onih tema koje okupiraju naše mainstream političke živote. Naprotiv. U vremenu ludila, huškanja i podjela, treba nam jedan zajednički medij, istaknuto je na promociji.