Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu (VIDEO)

Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu (VIDEO)

Danas je na Univerzitetu u Sarajevu održana konferencija za medije kojoj su prisustvovali brojni istaknuti predstavnici akademske zajednice. Medijima su se obratili rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Imran Pašalić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Nusret Drešković, te advokat Univerziteta Enver Smajkan.

 

Konferenciji za medije su prisustvovali bivši rektori Univerziteta u Sarajevu: prof. dr. Rifat Škrijelj, prof. dr. Muharem Avdispahić i prof. dr. Faruk Čaklovica, zatim dekani i direktori članica Univerziteta, prorektori, prodekani, direktori naučnoistraživačkih instituta, kao i predstavnici studentskih asocijacija članica Univerziteta zajedno sa predstavnicima Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.

 

„Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu“, poručio je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović, te dodao da je Univerzitet u Sarajevu u proteklom periodu učinio sve da osigura nesmetan rad Univerziteta.

Univerzitet u Sarajevu je tokom godine pratio realizaciju plaća Univerziteta u Sarajevu i na vrijeme upozoravao Vladu Kantona Sarajevo. „U oktobru smo utvrdili da će nekoliko članica Univerziteta u Sarajevu imati problem sa isplatom novembarske plaće. Mi smo u oktobru donijeli odluku na Senatu Univerziteta u Sarajevu da se iz raspoloživih sredstava drugih članica vrši preraspodjela sredstava da bi se zatvorio mjesec novembar. Odluka Senata je dostavljena Ministarstvu 04. 11. 2024. godine. Shodno tome, ne postoji nijedan preduslov koji je Univerzitet trebao da uradi da bi se nesmetano izvršila isplata plaća. Sve plaće uposlenika su uredno unesene u sistem Trezora KS, a na osnovu izvršenog rada u mjesecu novembru“, naveo je rektor Zaimović.

„Podsjetit ću ministra finansija i uposlenike Ministarstva finansija na član 8. Zakona o trezoru u Federaciji BiH čija je obaveza isplata plaće budžetskim korisnicima na trezoru. Jasne su odredbe da ministar finansija odgovoran da osigura i izvrši obračun i isplatu plaću budžetskim korisnicima. Zahtijevati da se potpišu nepostojeći akti, zahtijevati od Senata da prije donošenja odluke Suda postupa je najgrublji oblik političkog pritiska na Univerzitet u Sarajevu u posljednje vrijeme. Svi projekti Univerziteta stoje zarobljeni u ladicama Ministarstva. To nije mala stvar ako imate da je Univerzitet u Sarajevu na ubrzanoj razvojnoj putanji. Mi svake godine realizujemo preko 200 međunarodnih projekata. Nama se danas spore, osporavaju prava realizacije međunarodnih projekata, zaustavljaju se nalozi za isplatu. To će imati posljedice na naš međunarodni ugled i to samo na osnovu mišljenja i stavova“.

U kontekstu izbora rektora, rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović naglasio je da su sve procedure provedene u skladu sa Zakonom, Statutom i Poslovnikom o radu Senata. „Mi isključivo možemo raditi na osnovu pravosnažnih akata. Mišljenja da je neka odredba trebala biti drugačije uređena, imaju svoje mjesto, ali ne u postupku provođenja procedure, već u kontekstu izmjene propisa. Univerzitet može i mora provoditi procedure samo u skladu sa aktima koji su navedeni u Zakonu, Statutu, Poslovniku Senata Univerziteta u Sarajevu", kazao je rektor Zaimović, te istakao: „Sve odluke Senata, donesene na dvije tematske sjednice Senata, naglašavamo da je u pitanju desetine odluka, donesene su jednoglasno. Senat je potpuno samostalno i autonomno, bez ijedne primjedbe od strane članova Senata donio sve odluke.“

INFORMACIJE ZA MEDIJE

Na kraju, rektor Zaimović je kazao da je postupak upisa u sudski registar regulisan Zakonom o registraciji poslovnih subjekata u Federaciji BiH, te da je u toku. Ti postupci po Zakonu započinju početkom mandata i traju izvjesno vrijeme u zavisnosti od postupanja Općinskog suda, te rektor Zaimović naglašava da, kada je u pitanju isplata plaća, i u oktobru je taj postupak bio u toku, te je istakao da ne postoji nalog za isplatu plaća uposlenicima Univerziteta koji rektor potpisuje. Plaće Univerziteta u Sarajevu, kao budžetskog korisnika, isplaćuju se isključivo u skladu sa Zakonom, Kolektivnim ugovorom i zakonima koji reguliraju rad budžetskih korisnika, a ne pojedinačnih naloga koje neko potpisuje. Članice Univerziteta samo unose šiht liste zaposlenika za obavljeni rad i ništa drugo. Sve ostalo je odgovornost Ministarstva finansija.

Rektor Zaimović je kazao da nije član nijedne političke stranke, te da je Skupština KS imenovala ovu ministricu i nosi odgovornost za njeno postupanje.

"Ja nisam tražio podršku nijedne političke stranke. Ja ne zagovaram nijednu politiku. Ove kolege koje stoje iza mene znaju da ja nisam osoba koja dopušta da politika uđe na Univerziteta u Sarajevu. Borimo se da to očuvamo. Pomozite da to očuvamo. Pokušaj politike da stavi Univerzitet pod kontrolu ne može izdobriti. Razgovor o Univerzitetu je vrlo složen. Danas se nalazimo u situaciji u kojoj svi mi jedinstveno šaljemo poruku: Molim vas prestanite!", poručio je rektor Zaimović.

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Imran Pašalić iznio je niz ozbiljnih kritika na račun resornog ministarstva, ističući da su studenti u posljednje tri godine izloženi pravnoj nesigurnosti zbog čestih izmjena Zakona o visokom obrazovanju. Posebno se osvrnuo na zakon donesen 2022. godine.

"Zakon je donesen 2022. godine, a Statut Univerziteta, koji se morao uskladiti s tim zakonom, usvojen je tek 2023. godine. Ministarstvo je dalo saglasnost na Statut dva puta – prvo u mandatu ministra Pavla Krstića, a zatim i ministrice Adne Mesihović – potvrđujući njegovu usklađenost s važećim zakonom", naglasio je Pašalić. Međutim, dodao je da je ministrica neposredno prije početka akademske 2024/25. godine, bez zakonskog ovlaštenja, suspendovala član Statuta koji govori o oslobađanju školarine za uspješne studente, čime su prekršena prava studenata.

Pašalić je kritikovao potez ministrice, ističući da je kontradiktorno to što se u prijedlog odluke koji se iznosi pred Skupštinu kantona Sarajevo prepisuju isti odredbe Statuta koje su prethodno proglašene neusklađenima. "Ako tvrdi da Statut nije usklađen, zašto se onda prepisuje u prijedlog odluke i predaje Skupštini na glasanje? Time ministrica tjera zastupnike da krše vlastiti zakon", izjavio je Pašalić.

Predsjednik SPUS-a također je ukazao na presedan u historiji Univerziteta – odgađanje promocije diplomanata, magistranata i doktoranata. "Promocija je prebačena s decembra na februar zbog administrativnih prepreka uzrokovanih postupcima resornog ministarstva. To je posljednji sraman čin koji pokazuje kako se najbolji studenti tretiraju u kantonu Sarajevo, koji se predstavlja kao oaza nauke i ljudskih prava", rekao je Pašalić.

Na kraju, Pašalić je istakao da su studenti univerziteta u Sarajevu poniženi kao nikada do sada te poručio da se ovakvo stanje neće tolerisati bez odgovora studentske zajednice. "Prvi put u historiji dešavaju se ovakve stvari, ali sigurno neće proći bez reakcije", zaključio je.

 

O motivu napada na Univerzitet u Sarajevu govorio je prof. dr. Nusret Drešković, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

"Univerzitet je jednim dijelom postao izložen pritiscima koji vode ka njegovom nazadovanju. To je moja poruka građanima Bosne i Hercegovine – da brane svoj univerzitet kao najveću svetinju", kazao je dekan Drešković.

Podsjetio je kako je Univerzitet u Sarajevu formiran u teškim uvjetima i da je opstao 75 godina, naglašavajući da je neprihvatljivo da se u samostalnoj državi suočava s pritiscima onih koji bi trebali biti njegova najveća podrška i zaštita.

Dekan Drešković je apelovao na članove Skupštine Kantona Sarajevo da odgovorno razmotre svoj odnos prema instituciji koja je, prema njegovim riječima, "najveći javni i politički interes građana Bosne i Hercegovine".

Posebno je upozorio na slučaj koji se odnosi na imovinu Univerziteta u Sarajevu i Kvadrant C. Pozvao je javnost i medije da prate razvoj situacije i naglasio kako će, u slučaju odluka koje budu štetne za Univerzitet, pozvati građane, studente i akademsku zajednicu kako bi zaštitili imovinu.

Advokat Univerziteta u Sarajevu Enver Smajkan je na današnjoj konferenciji za medije istakao: "Zakon je isključio mogućnost da organ uprave i inspekcija ispituju zakonitost odluke koju je donio Senat. Mi imamo činjenicu da je protivno Zakonu o visokom obrazovanju, prosvjetni inspektor se proglasio nadležnim i ispitivao zakonitost odluke Senata. U ovom slučaju inspektor je izrekao upravnu mjeru. Ovdje imamo brutalno kršenje zakona od strane inspektora i sad se od rektora traži da poništi odluku. Senat ne može svoju odluku poništiti po nalogu inspektora. Senat može iz drugih razloga poništiti odluku kako propisuje zakon. Mi smo pripremili tužbu za upravni spor i zahtjev da ministrica stavi van snage odluku koju je donijela. Ovo što radi Ministarstvo, ministrica i inspektori ima obilježja zlostavljanja. Ne postoji upravna mjera naređujem, već samo zabranjujem dok sud ne riješi. Ovim poslom se bavim 40 godina i nisam vidio ovakvo pravno nasilje", kazao je advokat Smajkan.

 

Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu
Konferencija za medije: Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu