Delegacija Fakulteta za saobraćaj i komunikacije u posjeti Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

Delegacija Fakulteta za saobraćaj i komunikacije u posjeti Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

Povodom obilježavanja 40. godišnjice Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, koja je svečano proslavljena 10. oktobra 2024. godine u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, ostvarena je prilika za susret dekana prof. dr. sc. Marka Šoštarića i dekana Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Amela Kosovca. Ovaj susret poslužio je kao temelj za intenziviranje regionalne saradnje na području obrazovanja i prilika za organizaciju službene posjete uprava ova dva fakulteta.

 

Na tragu ove inicijative, u srijedu, 04.decembra 2024. godine delegacija Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu, predvođena dekanom prof. dr. sc. Amelom Kosovcem, ostvarila je izuzetno značajnu i uspješnu posjetu Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Uz dekana, delegaciju su činili prodekan za finansije prof. dr. Ahmed Ahmić, prodekanesa za nastavu i studentska pitanja doc. dr. Belma Memić, prodekan za osiguranje kvaliteta, prof. dr. Ermin Muharemović i prodekan za naučno-istraživački rad, doc. dr. Muhamed Begović. U prostorijama Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, delegacija Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu dočekana je s posebnim gostoprimstvom od strane dekana, prof. dr. Marka Šoštarića, prodekana za nastavu i studente, prof. dr. Ivana Grgurevića, prodekana za znanost i vanjsku suradnju, doc. dr. Daria Babića i prodekana za studijske programe i upravljanje kvalitetom, prof. dr. Dorisa Novaka.

Ciljevi posjete i ključni aspekti saradnje

Ova posjeta, realizovana u duhu akademske saradnje i razmjene iskustava, imala je za cilj jačanje veza između ova dva fakulteta. Glavni fokus bio je na razmjeni ideja i dobrih praksi u oblasti obrazovanja, naučno-istraživačkog rada, organizacije fakultetskih aktivnosti, kao i strateškog razvoja nastavnih i istraživačkih kapaciteta.

 

 

Razgovori su obuhvatili niz ključnih tema koje su od zajedničkog interesa za oba fakulteta. Posebna pažnja posvećena je inovacijama u obrazovanju, s naglaskom na primjenu digitalnih tehnologija, modernih nastavnih metoda i integraciju praktične nastave kako bi se osigurala relevantnost obrazovnih programa.

 

Diskutovano je o načinima podizanja kvaliteta naučno-istraživačkog rada, uključujući strategije za privlačenje domaćih i međunarodnih istraživačkih projekata te jačanje saradnje s industrijskim sektorom. Također su razmatrani pristupi promociji studijskih programa, procedurama upisa i izazovima u privlačenju većeg broja studenata na tehničke studije. Razmijenjena su iskustva u procesu akreditacije studijskih programa, provođenju internih samoevaluacija i unapređenju procedura osiguranja kvaliteta, s ciljem podizanja ukupnih standarda obrazovanja i istraživanja.

Posebna pažnja posvećena je razmjeni iskustava o prilagođavanju studijskih programa potrebama tržišta rada i globalnim trendovima u industriji. Razmotrene su i mogućnosti uvođenja novih, interdisciplinarnih programa i necikličnih studija koji bi dodatno obogatili obrazovne ponude oba fakulteta.

Obilazak laboratorija i praktičnih kapaciteta

Delegacija je imala priliku obići nekoliko visokoopremljenih laboratorija i istraživačkih centara. Među posjećenim laboratorijima posebno se izdvajaju:

  • Laboratorij za simulaciju saobraćaja, gdje se koriste napredne tehnologije za modeliranje i analizu saobraćajnih tokova,
  • Laboratorij za modeliranje i simulacije željezničkih sistema, s fokusom na optimizaciju željezničkog saobraćaja,
  • Laboratorij za sigurnost i forenzičku analizu informacijsko-komunikacijskih sistema, koji predstavlja spoj tehnologije i sigurnosnih istraživanja.

Ovi objekti pružili su inspiraciju za unapređenje praktične nastave na našem fakultetu i otvorili prostor za buduće zajedničke projekte u oblasti istraživanja i razvoja.

Dogovoreni koraci za buduću saradnju

Posjeta je rezultirala dogovorima o nizu konkretnih aktivnosti koje će dodatno osnažiti već postojeće veze između dva fakulteta, koji dijele mnogo zajedničkih osobina i interesa. Fakulteti su povezani dugogodišnjom saradnjom, koja uključuje nastavnike i istraživače koji su predavali na oba fakulteta i aktivno doprinijeli razvoju naučnih disciplina u oblastima saobraćaja i komunikacija.

 

Obje institucije dijele slična istraživačka usmjerenja, fokusirajući se na inovativne tehnologije, održive transportne sisteme, sigurnost u saobraćaju i razvoj naprednih komunikacijskih tehnologija. Na temelju ovih sličnosti dogovorene su konkretne aktivnosti, među kojima su, organizacija zajedničkih naučnih konferencija i radionica, razmjena nastavnog osoblja i studenata kroz programe mobilnosti, kao i razvoj zajedničkih istraživačkih projekata koji će dodatno unaprijediti istraživačke kapacitete i doprinijeti razvoju naučnih dostignuća u ovim ključnim oblastima.

Zahvalnost i zaključci

Posjeta Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu bila je izuzetno korisna i inspirativna. Diskusije vođene tokom sastanaka otvorile su nove perspektive i omogućile bolje razumijevanje zajedničkih izazova i prilika u obrazovanju i istraživanju. Naš fakultet izražava duboku zahvalnost rukovodstvu i osoblju Fakulteta prometnih znanosti na toplom prijemu, izuzetnoj profesionalnosti i bogatim prezentacijama koje su značajno doprinijele uspjehu ove posjete.

Na kraju posjete, dekan Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Amel Kosovac, istaknuo je:

“Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i Fakultet za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu ubrajaju se među najstarije visokoobrazovne institucije u regiji posvećene izučavanju prometnih fenomena. Njihova specifična usmjerenost prepoznata je ne samo u akademskim krugovima, već i u privredi, kako u našem regionu, tako i na međunarodnoj razini. Ovakvi vidovi saradnje stvaraju sinergijski efekt, donoseći korist ne samo institucijama i studentima, već i cjelokupnom društvu kroz razvoj znanja, inovativnih rješenja i stručnih kompetencija u našoj oblasti.”

Ova posjeta označila je početak intenzivnije suradnje između dva fakulteta, čime se dodatno jača povezanost akademske zajednice u regiji.