Održan 12. Sajam stipendija, jedinstvena manifestacija ove vrste u Bosni i Hercegovini!
Tradicionalni, međunarodni i jedinstveni sajam stipendija u Bosni i Hercegovini
Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, u saradnji sa Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo i Ambasadom Republike Francuske, Campus France i Francuskim institutom, organizovala je 12. Sajam stipendija koji je održan u srijedu, 26. oktobra 2022. godine.
Sajam je otvorio prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, naglasivši da su osnovni cilj i ideja vodilja Sajma poboljšanje kvaliteta studija i ishoda učenja, ali i transformacija društva, jer, kako je naveo, upravo su razmjene i programi stipendiranja procesi koji omogućavaju bržu implementaciju dobrih praksi. Dodao je da već tradicionalni spoj vladinih i nevladinih organizacija, kao izlagača na Sajmu, na najbolji način doprinosi raznolikosti ponude, ali i ukazuje na značaj svih sektora neophodnih za poboljšanje kvalitete života u Kantonu Sarajevo.
NJ. e. gospođa Christine Toudic, ambasadorica Francuske u BiH, istakla je da je mobilnost studenata jedan od faktora ličnog i profesionalnog uspjeha mladih u BiH, te dodala da je to i za BiH odlučujuće u sučeljavanju sa krupnim izazovima narednih godina. „Francuska daje snažan doprinos mobilnosti studenata i stranim studentima i jedna je od prvih destinacija za studiranje. Bh. studenti koji biraju Francusku za mjesto studiranja su sve brojniji“, navela je ambasadorica Toudic te dodala: „Budućnost BiH jeste u EU, a njena mladost opravdano teži da zauzme svoje mjesto u evropskom prostoru visokog obrazovanja. Francuska ambasada, Francuski institut i Campus France su ovdje da vam pomognu“.
Važnost ovog susreta prepoznalo je 47 institucija iz 17 zemalja. Prisutne su ovom prilikom pozdravili i NJ. e. gospodin Ito Makoto, ambasador Japana u BiH, gospodin Gianluca Vannini, šef Operativnog odjela za društveni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju, Delegacija EU u BiH, gospodin Minas Ounanian, otpravnik poslova, Ambasada Grčke u BiH, gospodin Lorenzo Donatelli, prvi sekretar Ambasade Italije u BiH prof. dr. Aleksandra Nikolić, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, i gospodin Miroslav Brčkalo, savjetnik u Odjelu za međunarodnu naučnu, tehničku, obrazovnu, kulturnu i sportsku saradnju, Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Ambasador Japana Ito Makoto je istakao značaj Sajma za sve studente te naglasio da Japan svake godine od 1998. godine prima 2-3 studenta iz Bosne i Hercegovine preko MEXT programa stipendija. „Do danas je oko 50 izvrsnih studenata posjetilo Japan kao stipendisti Vlade Japana. Nakon što se vrate u svoju zemlju, ovi studenti ne samo da služe kao most za produbljenje bilateralnih odnosa između Bosne i Hercegovine i Japana, nego pridonose i razvoju svoje zemlje kroz razna iskustva koja su stekli u Japanu“, naveo je ambasador Japana.
Gospodin Gianluca Vannini kazao je kako im je zadovoljstvo što je EU zastupljena s više štandova na kojima se pružaju informacije studentima o mogućnostima programa Erasmus+. ”Mi smo zadovoljni tim programom, posebno činjenicom da su studenti i zaposleni na visokoškolskim institucijama aktivno učestvovali u mobilnosti, odnosno više od 8.000 njih je učestvovalo u tim programima mobilnosti. U sljedećem krugu ovog programa koji se odvija od 2021. do 2027. godine, mi smo izdvojili 26 milijardi eura i to je jedan program koji je jako koristan i uspješan za studente iz regije, da se upoznaju sa studentima iz EU, razmjenjuju svoja znanja i razvijaju svoje vještine”, kazao je gospodin Vanini.
Gospodin Minas Ounanian je podsjetio da Grčka tradicionalno svake godine učestvuje na Sajmu stipendija, te naglasio da ovaj događaj pomaže unapređivanju razmjene studenata i profesora i učvršćivanju saradnje između univerziteta.
Gospodin Lorenzo Donatelli je naveo: „Ovo je prvi put da Ambasada italije učestvuje na Sajmu stipendija, te smatramo da je ovo veliki korak na planu naše kulturne diplomacije“. Dodao je da Ambasada Italije već dugi niz godina sarađuje sa Univerzitetom u Sarajevu, kao i da mnogo studenata iz BiH studira u Italiji i jednako tako mnogo studenata iz Italije kroz Erasmus program dolazi u BiH.
Ministrica prof. dr. Aleksandra Nikolić je naglasila da je Sajam stipendija značajan događaj za Univerzitet u Sarajevu, ali i za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu. Govoreći o razvoju visokog obrazovanja i nauke u Kantonu Sarajevu navela je: „Internacionalizacija i ovakvi događaji, koji su dio procesa internacionalizacije, su u suštini cilj rada i visoko na listi prioriteta kako Ministarstva, tako i svakog aktera, a posebno Univerziteta u Sarajevu, jer na taj način obezbjeđujemo dalju modernizaciju Univerziteta i njegovu vidljivost na svjetskoj sceni, ali također obezbjeđujemo studentima set sposobnosti koje oni ne bi mogli dobiti bez mobilnosti u inostranstvu“.
Gospodin Miroslav Brčkalo je naveo da Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine ozbiljno shvata važnost obrazovanja, te da ima koordinirajuću ulogu između ponude programa stipendiranja i stručnog usavršavanja, i zainteresovanosti naših studenata i stručnjaka iz raznih oblasti za studiranje i stručno usavršavanje u inostranstvu.
Cilj Sajma stipendija je da okupi sve institucije koje dodjeljuju i/ili administriraju stipendije ili dodjeljuju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inostranstvu, te da im omogući da predstave svoje programe stipendiranja i finansijske podrške i da priliku posjetiocima da sve informacije o mogućnostima stipendiranja daljnjeg obrazovanja u BiH ili u inostranstvu dobiju na jednom mjestu.
Na 12. Sajmu stipendija učestvovali su:
- OeAD, Austrija
- Bosanskohercegovačko Američka Akademija Umjetnosti i Nauka, BiH
- Bosnian Representative Association for Valuable Opportunities (BRAVO), BiH
- Columbus Travel and Consulting, BiH
- Erasmus Student Network, BiH
- Nacionalni Erasmus+ ured u BiH, BiH
- Experience Work and Travel, BiH
- Fondacija "VII Akademija", BiH
- Fondacija Humanost u akciji u BiH, BiH
- Fondacija Konrad Adenauer, BiH
- Ideas W&T doo, BiH
- Inkubator društvenih inovacija "MUNJA", BiH
- Karavan International doo, BiH
- Ministarstvo civilnih poslova BiH, Sektor za obrazovanje, Državni CEEPUS ured BiH, BiH
- AIESEC, BiH
- Univerzitet u Sarajevu (ERASMUS), BiH
- Univerzitet u Sarajevu (UPS), BiH
- Western Balkan Alumni Association, Region Zapadni Balkan
- Palacky Univerzitet u Olomoucu, Češka Republika
- Ambasada Francuske u BiH, Campus France & Francuski institut, Francuska
- CESI, Francuska
- ESFAM, Francuska
- Katolički univerzitet u Lilleu, Francuska
- Univerzitet Le Mans, Francuska
- Univerzitet Sciences Po,Francuska
- Univerzitet Artois, Francuska
- Univerzitet Caen Normandie, Francuska
- Univerzitet u Avignonu, Francuska
- Univerzitet Lyon 1, Francuska
- Univerzitet u Poitiersu, Francuska
- Ambasada Grčke u BiH, Grčka
- Ambasada Italije u BiH, Italija
- Ca' Foscari Univerzitet u Veneciji, Italija
- Ambasada Japana u BiH, Japan
- Ambasada Mađarske u BiH, Mađarska
- DAAD (German Academic Exchange Service), Njemačka
- Internship Programme of German Business for the Countries of the Western Balkans, Njemačka
- Philipps Univerzitet u Marburgu, Njemačka
- Univerzitet u Saarlandu, Njemačka
- Politehnički institut u Beji, Portugal
- Alexandru Ioan Cuza Univerzitet u Jašu, Rumunija
- Ambasada SAD u BiH, SAD
- US alumni asocijacija u Bosni i Hercegovini, SAD
- Univerzitet u Novoj Gorici, Slovenija
- Ambasada Republike Turkiye u BiH, Turska
- Fatih Sultan Mehmet Vakıf Univerzitet, Turska
- Univerzitet u Glasgowu, Velika Britanija
Najviše izlagača (institucija i univerziteta) koji su predstavili svoje programe finansiranja dolazi iz Republike Francuske. Jedan od ciljeva Sajma je i intenziviranje saradnje i povezivanja akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu sa akademskom zajednicom Republike Francuske.