Projekat HERISTEM | Unapređenje univerzitetskih nastavnih planova i programa u disciplinama naslijeđa sistematskim ugrađivanjem STEM znanja u obrazovanje i istraživanje unutar Heritage disciplina

Projekat HERISTEM | Unapređenje univerzitetskih nastavnih planova i programa u disciplinama naslijeđa sistematskim ugrađivanjem STEM znanja u obrazovanje i istraživanje unutar Heritage disciplina

O HERISTEM-u i ciljevima projekta

Posljednje decenije su svjedoci značajnih dostignuća STEM nauka u razumijevanju ostataka ljudi, životinja i biljaka iz prošlosti analizom različitih materijala, bilo neorganskih ili organskih. Ova dostignuća su omogućile veliki potencijal za povećanje našeg razumijevanja kulturnog naslijeđa, a time i za razvoj boljih strategija za njegovu zaštitu i upravljanje. Istovremeno, društvene i ekonomske transformacije od 1990-ih su uticale na sektor zaštite i upravljanja kulturnim naslijeđem, uzrokujući promjene u njegovoj konceptualnoj osnovi, naučnoj pozadini, obrazovanju, zakonodavstvu, kao i na tehnološke alate koji su mu na raspolaganju. Između ostalog, to je dovelo do razvoja novih oblika tržišno zasnovanih stručnih usluga za baštinu.

HERISTEM strateško partnerstvo je stvoreno sa ciljem da se odgovori na ove izazove i da se unaprijedi univerzitetski nastavni planovi i programi u disciplinama naslijeđa sistematskim ugrađivanjem STEM znanja u obrazovanje i istraživanje unutar Heritage disciplina.

Osnovna disciplina u projektu je arheologija. Kao najinterdisciplinarnija od svih Heritage disciplina, bavi se različitim materijalno-fizičkim aspektima različitih objekata baštine, od malih predmeta, arhitekture, umjetnina, do kulturnih krajolika, obuhvatajući tako većinu aspekata kulturnog nasljeđa. Osim toga, upravo je arheološko naslijeđe ono koje je danas najviše ugroženo prostornim razvojem.

Danas u Evropi ne postoji jedan odsjek ili institut koji može efikasno da obrazuje studente u svim domenima znanja i metoda potrebnih u savremenom istraživanju i zaštiti naslijeđa, uključujući i STEM teme. Stvaranjem partnerstva visokog obrazovanja, muzeja i malih preduzeća, naš projekat ima za cilj da obezbijedi efikasan prijenos znanja, vještina i dobrih praksi između različitih profesionalnih okruženja. Cilj je da se povećaju vještine i znanja, kako profesionalaca koji su već u ovoj oblasti, tako i studenata Heritage disciplina, čime se povećavaju njihovi kapaciteti na tržištu rada.

Partneri:

Univerzitet u Beogradu (koordinator) (Srbija); Sveučilište u Zagrebu (Hrvatska); Univerzitet u Ljubljani (Slovenija); Univerzitet u Sarajevu (Bosna i Hercegovina); Univerzitet u Cambridge-u (Ujedinjeno Kraljevstvo); Narodni muzej u Beogradu (Srbija); Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije (Slovenija); ARHEJ d.o.o. (Slovenija); Kaducej d.o.o. (Hrvatska)

Vremenski okvir implementacije:

Od novembra 2019. do decembra 2022.

Sprovedene i planirane aktivnosti:

Početkom 2020. projektne aktivnosti u okviru HERISTEM projekta odvijale su se prema planu, te su E-learning Seminar za nastavnike i Radionica daljinskog istraživanja, oba u Zagrebu, implementirani tokom februara 2020. godine, no pandemija COVID-19, i ograničenja koja su došla sa njom, su zakomplikovale neke stvari, pa su neke od planirani radionice premještene na online varijantu. Prva takva radionica, Bioarchaeology workshop, održana je u novembru 2020. godine, dok je druga radionica: Data science workshop radionica realizovana u martu 2021. godine. Aktivnosti su nastavljene i tokom 2022. godine, a tokom maja u Tomašancima (Hrvatska) realizovana je Geoarchaeology workshop, te je Seminar - Entrepreneurship & archaeological heritage implementiran u Beogradu (Srbija). I konačno, tokom septembra i oktobra 2022. godine je planirana organizacija i implementacija konferencije pod nazivom Teaching STEM in Heritage-related Curricula and a poster exhibiton titled HERISTEM – STEM in Heritage Scienceso upotrebi STEM u oblasti nauke o naslijeđu.

Web stranica:https://www.heristem.edu.rs/
Facebook stranica: https://www.facebook.com/Heristem-111147276999248/