Brojne kolege oprostile su se od prof. dr. Ćazima Sadikovića
Na komemorativnoj sjednici održanoj 29. januara 2020. godine u svečanoj sali Univerziteta u Sarajevu članovi porodice, prijatelji, kolege, pripadnici akademske zajednice i brojni poštovaoci oprostili su se od prof. dr. Ćazima Sadikovića, jednog od najistaknutijih pravnih eksperata u Bosni i Hercegovini.
O životu i radu prof. dr. Ćazima Sadikovića govorili su: uime Univerziteta u Sarajevu i Pravnog fakulteta prof. dr. Jasminka Gradaščević-Sijerčić, članica Upravnog odbora Univerziteta i šefica Katedre za državno i međunarodno javno pravo na Pravnom fakultetu, gospodin Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca – Krug 99, uime Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca prof. dr. Kasim Trnka, doc. dr. Emir Tahirović, dekan Fakulteta za javnu upravu Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka, prof. dr. Nedžad Korajlić, dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, i gospodin Mato Tadić, potpredsjednik Ustavnog suda BiH.
Kako su govornici na komemorativnoj sjednici istakli, prof. dr. Ćazim Sadiković je učestvovao u dva prijelomna događaja u novijoj historiji Bosne i Hercegovine od kojih se jedan odnosi na njegovu ulogu tokom referenduma o nezavisnosti zemlje, a drugi se tiče njegove uloge kao člana Arbitražnog komiteta u formiranju Brčko distrikta.
Prof. dr. Jasminka Gradaščević-Sijerčić napomenula je da su profesora Sadikovića krasile brojne ljudske osobine među kojima su staloženost i pribranost te da je bio osoba koja zna kontrolirati emocije. Te osobine pomogle su mu, kako je navela, u njegovoj bogatoj karijeri u kojoj se zalagao za uspješno političko uređenje zemlje, ali uvijek uz premisu da je Bosne i Hercegovine bilo i bit će je.
Uz izražavanje iskrenog saučešća porodici preminulog profesora, uime Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) okupljenima se obratio prof. dr. Kasim Trnka koji je podvukao da je u oblastima kojima se bavio profesor iza sebe ostavio veliki fundus koji će buduće generacije moći koristiti u svojim radovima. „Cjelokupan opus profesora Sadikovića nas je zadužio i možemo mu biti zahvalni na njegovom doprinosu ne samo u razvoju nauke i društvenih zbivanja nego i u ukupnom razvoju Bosne i Hercegovine“, zaključio je Trnka.
Dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr. Sead Turčalo istakao je kako je Sadikovićev interes za ljudska prava kulminirao knjigom „Ljudska prava bez zaštite“, koju je 1998. eminentni međunarodni odbor proglasio knjigom godine.
Ćazim Sadiković je rođen 1935. godine u Ljubuškom. Gimnaziju je završio u Mostaru, a Pravni fakultet u Sarajevu. Postdiplomski studij upisao je na Evropskom univerzitetskom centru u Nancyju u Francuskoj, gdje je magistrirao na postdiplomskom studiju iz oblasti pravnih i političkih nauka o temi „Savremeni aspekti demokracije u Evropi“ pod mentorstvom prof. dr. Denisa Levyja. Doktorsku tezu odbranio je na Univerzitetu u Ljubljani u Sloveniji pod mentorstvom prof. dr. Helija Modica.
Ćazim Sadiković je svoju akademsku karijeru počeo na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu 1961. godine, a nastavio na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kao profesor i dekan. Predavao je: Uvod u političke nauke, Uvod u pravo, Međunarodno pravo, Ljudska prava i Političke sisteme.
Bio je dekan Fakulteta za javnu upravu, te osnivač i predsjednik UO Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije te član Savjeta Univerziteta u Sarajevu.
Obavljao je i niz društvenih funkcija u Bosni i Hercegovini i Evropi. Ćazim Sadiković je sedamnaest godina bio član Venecijanske komisije Vijeća Evrope – „Demokracija putem prava“. 1996. godine izabran je za međunarodnog arbitra u procesu arbitraže za Brčko, nakon čega je formiran Brčko distrikt. 1984. godine izabran je za potpredsjednika Međunarodnog udruženja demokratskih pravnika sa sjedištem u Briselu.
Ćazim Sadiković dobitnik je:
- „Kristalnog pečata“ 2011. godine u povodu dvadeset godina rada Venecijanske komisije,
- „Bronzane plakete“ 2008. godine, za izuzetne zasluge (Pro Merito) za rad u Komisiji „Demokracijom putem prava“ – Venecijanska komisija,
- Srebrene plakete Grada Sarajeva za zasluge u unapređenju upravljanja glavnim gradom Bosne i Hercegovine (1987),
- Plakete Univerziteta u Sarajevu sa Poveljom za naročite zasluge u radu na programima Univerziteta u Sarajevu (1986).
Knjiga „Ljudska prava bez zaštite“, 1998, od Međunarodnog odbora u sastavu: Robert Donia (Michigan), Francis J. Jones (Newcastle), Thomas Cushman (Welleslay), Ivo Banac (New Haven), Ivan Lovrenović, Rusmir Mahmutćehajić i Žarko Papić iz Sarajeva, proglašena je za „knjigu godine“.
Ćazim Sadiković je tokom svoje karijere bio i predsjednik Komisije za ustavna pitanja (1974), član Redakcione komisije za izradu Ustava SFRJ na Brionima, a zatim i Ustava SRBiH (1971), predsjednik Pravnog savjeta Skupštine SRBiH, te sudac i predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Ćazim Sadiković autor je sljedećih knjiga:
- „Socijalizam i vlast“, Veselin Masleša, Sarajevo, 1969.
- „Kriterij demokratije“, Svjetlost, Sarajevo, 1971.
- „Ogledi o samoupravljanju“, Veselin Masleša, Sarajevo, 1982.
- „Predstavljanje i samoupravljanje“, Svjetlost, Sarajevo, 1983.
- „Država i samoupravljanje“, NIŠRO Oslobođenje, Sarajevo, 1987.
- „Država ili strah od sutrašnjice: Esej o budućnosti političkih institucija“, Oslobođenje public, Sarajevo, 1992.
- „Sumrak Ujedinjenih nacija“, IPC, Sarajevo, 1995.
- „Ljudska prava bez zaštite“, Bosanska knjiga, 1998.
- „Evropsko pravo ljudskih prava“, Magistrat, Sarajevo, 2001.
- „Politički sistem“, Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2004.
- „Ljudska prava na udaru globalizacije“, Centar za sigurnosne studije BiH, Sarajevo, 2006.