Prof. dr. Norman Sartorius održao predavanje na Univerzitetu u Sarajevu - Zaštita mentalnog zdravlja u sistemu obrazovanja
U srijedu 3. aprila 2019. godine sa početkom u 10:30 u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Norman Sartorius održao je predavanje u okviru projekta mentalnog zdravlja u Bosni i Hercegovini koji podržava Vlada Švicarske, a implementira Asocijacija XY u partnerstvu sa Federalnim ministarstvom zdravstva i Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite RS.
Prof. dr. Norman Sartorius je ekspert s bogatim iskustvom u oblasti zaštite prava osoba s duševnim smetnjama, borbe protiv stigme i diskriminacije te poboljšanja kvaliteta usluga u oblasti zaštite mentalnog zdravlja. Član je Britanskog kraljevskog društva za medicinu i tokom današnjeg predavanja govorio je o zaštiti mentalnog zdravlja studenata i nastavnog kadra u obrazovnom procesu i o faktorima koji doprinose problemima mentalnog zdravlja u obrazovnom procesu.
Uoči predavanja uglednog profesora Sartoriusa o temi „Zaštita mentalnog zdravlja u sistemu obrazovanja“ prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za naučnoistraživački/umjetničkoistraživački rad, istaknula je da je očuvanje metalnog zdravlja za vrijeme studiranja jedna od najvažnijih stvari te da na UNSA rade na razvoju servisa podrške studentima.
„Očuvanje mentalnog zdravlja za vrijeme studiranja, za vrijeme školovanja, jedna je od najvažnijih stvari i kompetencija koje studenti mogu da steknu, posebno kada se govori o balansiranju profesionalnog i privatnog života. Univerzitet u Sarajevu, kao najprestižniji i najstariji univerzitet u Bosni i Hercegovini, radi na razvoju servisa podrške studentima za očuvanje mentalnog zdravlja“, dodala je prof. dr. Dženana Husremović.
„Sistem obrazovanja i sistem zdravlja su vrlo bliski, a vrlo često su neopravdano odvojeni i upravo bi sistem obrazovanja mogao pomoći u poboljšanju i očuvanju duševnog zdravlja ne samo onih koji su u tom sistemu već bi mogao biti od pomoći svim populacijama u cjelini. Postoji čitav sistem mjera koje se mogu primijeniti, počev od toga da se razmisli o tome do koje mjere bolje znanje može dovesti do sprečavanja duševnih bolesti, do koje mjere dobra obrazovanost čovjeka može pomoći u liječenju, isto tako i do koje mjere sistem obrazovanja može vratiti vrijednost duševnom zdravlju“, naglasio je prof. dr. Norman Sartorius te je dodao da je stigma jedan od velikih problema sa kojim se susrećemo u svim populacijama.
„Za većinu problema sa kojima se suočavamo možemo savladati tehnike kako da sami riješimo problem, dakle prva velika mjera koja se može poduzeti je samopomoć i upravo o samopomoći moramo stjecati znanja kroz obrazovni sistem“, naglašava prof. dr. Norman Sartorius.
Osvrnuvši se na duševno zdravlje nacija, prof. dr. Norman Sartorius je rekao da su razlike duševnog zdravlja između zemalja vrlo male, te da ne postoje i razlike između npr. nerazvijenih zemalja za koje se smatralo da nemaju duševnih bolesti i između razvijenih za koje se opet smatralo da su sklonije mentalnim bolestima, jer se pokazalo da u većini zemalja ljudi jednako obolijevaju od duševnih bolesti.
Današnjem predavanju prisustvovao je i Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva: „Upravo današnjim predavanjem želimo da skrenemo pažnju na mentalno zdravlja kako među studentima tako i među profesorima. Mentalno zdravlje je jedno od najvažnijih pitanja i u Evropi u svijetu i upravo zato od izuzetne je važnosti što je održano predavanje istaknutog profesora o ovoj aktuelnoj temi na Univerzitetu u Sarajevu u okviru obilježavanja 70 godina postojanja.“
Projekat mentalnog zdravlja u Bosni i Hercegovini ima za cilj unapređenje socijalne inkluzije i kvaliteta života osoba sa problemima u mentalnom zdravlju te smanjenje rizika od razvoja mentalnih poremećaja.