Utjecaj projekta RESILIENCE
Uvijek je očekivano da projekti koje finansira EU, kao što je RESILIENCE projekat, ostvaruju određeni utjecaj na istraživačku zajednicu i društvo u cjelini. No, kakav je utjecaj ovog projekta i kako ga RESILIENCE namjerava postići? U ovom tekstu pročitajte kako Dženana Husremović i Jelena Brkić Šmigoc (Univerzitet u Sarajevu) vide taj utjecaj i koje napore ulažu da ga ostvare.
Dženana i Jelena, šta općenito podrazumijevate pod utjecajem istraživačke infrastrukture?
Utjecaj istraživačke infrastrukture (RI) odnosi se na mjerljive i često dalekosežne učinke koji proizlaze iz postojanja i rada istraživačkih infrastruktura u naučnim, društvenim i ekonomskim domenama. Postoji nekoliko područja utjecaja na koje se RESILIENCE infrastruktura fokusira: naučni utjecaj, društveni utjecaj, utjecaj na međunarodnu saradnju i renome, utjecaj na obrazovanje i obuku, te utjecaj na politiku i upravljanje.
Možete li navesti primjer kako RESILIENCE stvara utjecaj i kako ga mjerite?
RESILIENCE je složena infrastruktura u kojoj obučavamo i podržavamo istraživače u oblasti studija o religiji. Digitalne usluge, kao što su nove tehnologije za prepoznavanje teksta i prevod rukopisa direktno će doprinijeti kreativnim i inovativnim načinima istraživanja. Mjerenje utjecaja RESILIENCE infrastrukture uključuje kombinaciju kvantitativnih i kvalitativnih pokazatelja, anketa, studija slučaja i saradnje sa sudionicima kako bi se sveobuhvatno procijenio utjecaj infrastrukture u unapređenju područja religijskih studija putem digitalnih sredstava.
Kako ste do sada radili na tom utjecaju?
Impact ili aktivnosti vezane za ostvarivanje i analizu utjecaja je jedan od radnih paketa (pod-projekata) RESILIENCE-a. Zadatak Univerziteta u Sarajevu je izraditi analizu utjecaja. Jedan od prvih koraka je razviti metodologiju analize i identificirati područja utjecaja u oblasti studija o religiji. Do sada smo realizirali dvije online radionice o dizajnu matrice procjene učinka s pokazateljima, kroz koje smo uspjeli dobiti prilično veliku količinu ulaznih informacija. Tokom naredne radionice koja je planirana za mart ove godine, radićemo na individualiziranom pristupu, te ćemo doraditi i dalje razvijati matricu procjene učinka.
***
Jelena Brkić Šmigoc je docentica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Dženana Husremović je prorektorica za nastavu i studentska pitanja Univerziteta u Sarajevu.
O RESILIENCE infrastrukturi
RESILIENCE je jedinstvena, interdisciplinarna istraživačka infrastruktura za religijske studije, kroz koju se razvija platforma visokih performansi, pružaju razvojni alati i velike količine podataka istraživačima i naučnicima iz svih naučnih oblasti povezanih sa različitim aspektima izučavanja religije, bilo u sadašnjosti ili kroz historiju.
RESILIENCE infrastruktura je uvrštena u ESFRI Mapu puta za 2021. godinu, što je pozicionira na listu strateške infrastrukture u Evropskom istraživačkom prostoru.
Projekat pripremne faze RESILIENCE infrastrukture (2022-2026.) finansira Evropska unija u skladu sa Ugovorom o grantu broj 101079792.
RESILIENCE Partneri
- Albanian University UFO (AL)
- Bar-Ilan University (IL)
- École Pratique des Hautes Études (FR)
- Fondazione per le Scienze Religiose (IT)
- Institut für Angewandte Informatik (DE)
- KU Leuven (BE)
- Leibniz Institute of European History (DE)
- Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridski (BG)
- Theological University of Apeldoorn (NL)
- University of Sarajevo (BIH)
- Uniwersytet Warszawski (PL)
- Volos Academy for Theological Studies (GR)
- Westfälische Wilhelms-Universität Muenster (DE)