U Zemaljskom muzeju BiH otvorena nova stalna izložba „Vodozemci i gmizavci Bosne i Hercegovine”
Povodom 136. godišnjice Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, u četvrtak, 1. februara 2024. godine u u zgradi Odjeljenja za prirodne nauke otvorena je nova stalna izložba „Vodozemci i gmizavci Bosne i Hercegovine”. Prvi je to put u historiji Muzeja da su na jednom mjestu prezentirane sve dosad otkrivene vrste herpetofaune u njihovim prirodnim staništima.
Obraćajući se zvanicama na otvorenju nove stalne postavke rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je istakao da je našoj zemlji ova izložba prijeko potrebna jer je Bosna i Hercegovina pravi biser evropske herpetofaune s najmanje 53 autohtone vrste od kojih se 40% može pohvaliti određenim nivoom endemizma, od čega su najčešći endemi Dinarida ili južnog dijela Balkanskog poluotoka. „Ova izložba donosi nam priliku da istražimo raznolikost i ljepotu života vodozemaca i gmizavaca našeg podneblja, od najmanjeg evropskog kičmenjaka do četvrtog najvećeg gmizavca na svijetu – sedemopruge usminjače“, naveo je rektor Škrijelj.
Također, podsjetio je da je Univerzitet u Sarajevu, svjestan važnosti Zemaljskog muzeja BiH, aktivno sudjelovao u inicijativi za rješavanje njegovog statusa. „Univerzitet u Sarajevu se obavezao biti ključni partner Zemaljskom muzeju biH, ne samo kao institucija koja pruža finansijsku potporu, već i kao baza za nastavu, naučno istraživanje i umjetničkoistraživački rad“, istakao je rektor Škrijelj.
Izrazio je nadu da će nova stalna izložba „Vodozemci i gmizavci Bosne i Hercegovine“ biti prvi korak ka svjetlijoj budućnosti Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine.
Autor izložbe je Adnan Zimić, nekadašnji student rektora Škrijelja, inače redovnog profesora na Odsjeku za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Rektor Škrijelj je za autora kazao da je još u studentskim danima pokazivao želju da istražuje dešavanja u prirodi i poseban interes ispoljavao za rad o gmizavcima i vodozemcima.
Adnan Zimić je tokom otvorenja izložbe rekao da je jedan od ciljeva skrenuti pažnju na ugroženost životinjskih vrsta izazvanu najviše ljudskim uticajem. „Izložba nudi prikaz fascinantnih primjeraka autohtonih vrsta o kojima se inače malo zna“, dodao je autor postavke.
Direktor Zemaljskog muzeja BiH dr. Mirsad Sijarić je također govorio o Adnanu Zimiću i naveo da se u dosadašnjoj praksi te ustanove nije desilo ono što je sad – da uposlenik sa tri godine staža bude autor neke stalne postavke, bilo koje tematike. Stalne izložbe su inače veliki i zahtjevni muzejski događaji, dodao je direktor Sijarić.
Također, direktor Sijarić je rekao da je 136 godina Zemaljskog muzeja BiH prilično značajan jubilej te naglasio da su zadnje tri decenije protekle u pokušaju objašnjavanja vlastima koliko je grandiozan značaj te muzejske kuće.
Izložba "Vodozemci i gmizavci BiH" prikazuje sve vrste u njihovim prirodnim staništima na teritoriji BiH koje su otkrivene do 2024. godine. Vrste su prikazane na potpuno realističan način, uključujući varijacije i spolni dimorfizam unutar istih. Većina (75%) izloženih vrsta stvorena je 3D skeniranjem, modeliranjem i printanjem, dok je ostatak predstavljen prepariranim životinjama.
Selektovani uzorci iz herpetološke kolekcije su skenirani upotrebom 3D skenera, zatim postupkom remodeliranja “oživljeni”. Na ovaj način su životinje u izložbi zapravo “oživljeni” modeli uzoraka iz kolekcije ZMBiH. Otkrijte tako raznolike skupine životinja i vrlo zanimljive eksponate: od najmanjeg evropskog kičmenjaka (kratkonogi gušter) do četvrtog najvećeg gmizavca na svijetu (sedmopruga usminjača).
Uz njih isto tako možete vidjeti i originalno sačuvane životinje u tzv. flakonima, tj. posudama s naučnim uzorcima, a koje su dio bogate herpetološke kolekcije, kao i iznimno rijetke fosile zmije i daždevnjaka. Izložba je upotpunjena dvojezičnim legendama, interaktivnim (taktilnim) kutkom, kao i namjenski razvijenom aplikacijom za one koji žele saznati više.
Realizaciju izložbe su pomogli Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Općina Centar i UNDP. Posebnu zahvalnost Muzej upućuje partnerima Fab Lab, koji su zaslužni za printanje modela korištenih u izložbi.