10 godina rada i djelovanja Odbora za bibliotečko-informacioni sistem UNSA | Okrugli sto: "Visokoškolske biblioteke i otvorena nauka"
U ponedjeljak 15. maja 2023. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu održan je okrugli sto pod nazivom „Visokoškolske biblioteke i otvorena nauka“, u organizaciji Odbora za bibliotečko-informacioni sistem Univerziteta u Sarajevu povodom obilježavanja 10 godina rada i djelovanja Odbora.
Okrugli sto otvorio je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, pozdravljajući uspjeh Odbora u desetogodišnjem radu.
„Tokom ovih deset godina Odbor je uspješno izvršavao sve obaveze iz nadležnosti koja mu je povjerena Statutom: pratio primjenu i davao mišljenja o standardima za visokoškolske biblioteke, pratio rad, stanje i potrebe biblioteka, definirao obavezne zadatke visokoškolskih biblioteka, poticao saradnju među visokoškolskim bibliotekama u sklopu jedinstvenog bibliotečko-informacijskog sistema, inicirao i predlagao programe za kontinuirano stručno usavršavanje i cjeloživotno učenje bibliotečkog osoblja“, istakao je rektor Škrijelj.
Prisutnima se potom obratila i prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za nastavu i studentska pitanja Univerziteta u Sarajevu istakavši važnost i ulogu biblioteke u obrazovanju.
„Naš najvažniji argument iza kojeg stojimo jeste da su biblioteke sastavni dio i da su zaposlenici biblioteka neodvojivi i najvažniji dio nastavnog i naučnog procesa“, pojasnila je prorektorica Husremović.
Prof. dr. Lejla Hajdarpašić, predsjednica Odbora za bibliotečko-informacioni sistem Univerziteta u Sarajevu u svom obraćanju izdvojila je napore Odbora orijentirane ka razvoju razvoju bibliotečko-informacijskih usluga visokoškolskih biblioteka i njihovoj promociji u lokalnoj i široj zajednici.
„Prvu dekadu djelovanja Odbora, osim u redovnim i brojnim poslovima propisanim Statutom i Pravilnikom Odbora, obilježilo je donošenje vrlo značajnih strateških dokumenata u visokoškolskim bibliotekama, ti su: Strategija razvoja digitalne biblioteke, Nabavna politika, Strateški plan razvoja biblioteka“, pojasnila je prof. dr. Hajdarpašić.
Osim toga, kako kaže, radilo se i na implementaciji inicijative Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama koja se u BiH održava od 2017. godine. Također, istakla je i to kako je Odbor 2019. godine izradio Pravilnik o nagrađivanju bibliotekara UNSA.
O samom cilju održane sesije govorila je prof. dr. Senada Dizdar, prva predsjednica Odbora za bibliotečko-informacioni sistem UNSA. Naime, u kontekstu otvorenog znanja i izazova s kojima se na tom putu susreću univerziteti u BiH, profesorica Dizdar je istakla problem definiranja znanja kao javnog dobra i pristup tome, koji kako kaže, i na političkoj sceni mora biti zakonski verifikovano.
„Cilj ove današnje sesije je ustvari promoviranje problemskih tema koje na ovim prostorima još nisu zaživjele, a to je otvorena nauka i otvoreni pristup informacijama“, zaključila je prof. dr. Dizdar.
Na okruglom stolu učesnici su imali priliku poslušati izlaganje prof. dr. Senade Dizdar i prof. dr. Lejle Hajdarpašić koje su govorile o podršci visokoškolskih biblioteka razvoju otvorene nauke, dok je prof. dr. Lejla Kodrić Zaimović govorila o temi „Digitalna humanistika, biblioteke i otvorena nauka“. Putem video linka prof. dr. Mario Hibert i viši ass. Feđa Kulenović, MA predstavili su temu „Otvorena znanost, otvoreni podaci, umjetna inteligencija i biblioteke“. Doc. dr. Džejla Khattab i Luka Bošković, student, govorili su o istraživanju poznavanja i upotrebe CC licenci, te iskustvima studenata i studentica Univerziteta u Sarajevu. prikazano je i video predavanje mr. sc. Nadine Grebović-Lendo o temi „Otvoreni pristup na Univerzitetu u Sarajevu“. Adisa Žero, MA, i Anja Mastilović, MA, govorile su o međunarodnim identifikatorima u službi otvorene nauke, dok je Narcisa Rastoder, MA imala izlaganje o temi. „Otvorena nauka i ciljevi održivog razvoja – odgovornost visokoškolskih biblioteka“. Tema Viktorije Martinčević Huseinčehajić bila je „E-CRIS i otvorena nauka“, a Tarik Alimanović govorio je o mogućnostima korištenja Wikimedia projekata u kreiranju i distribuiranju otvorenog znanja.