Promovirana knjiga „Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi“ autora prof. dr. Ismaila Palića i prof. dr. Mirele Omerović
Univerzitet u Sarajevu - Pedagoški fakultet upriličio je promociju knjige "Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi" autora prof. dr. Ismaila Palića i prof. dr. Mirele Omerović, koja je održana 20. septembra 2023. godine u svečanoj sali Univerziteta u Sarajevu.
Knjiga je nastala na osnovu rezultata naučnoistraživačkog projekta "Jezičko izražavanje i razvoj komunikacijske kompetencije u nastavnom procesu", koji je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo podržalo u 2021. godini, a čiji je nosilac Univerzitet u Sarajevu - Pedagoški fakultet. Izdavač knjige je Sarajevo Publishing.
Na samom početku prisutnima se obratio rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj istakavši da je knjiga "Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi" rezultat istrajnog rada, predanosti i stručnosti autora. "Njihova istraživanja i saznanja u oblasti bosanskog jezika i komunikacije doprinose bogatstvu znanja i omogućavaju nam bolje razumijevanje jezičke dinamike i izazova sa kojima se suočavamo u nastavnoj praksi. Važnost jezika i komunikacije u obrazovnom kontekstu ne može se precijeniti. Oni su temelj svakog obrazovanja, ključ za uspešnu interakciju među studentima i nastavnicima, kao i sredstvo kojim oblikujemo i izražavamo ideje. Stoga, ova knjiga dolazi u pravom trenutku, osvjetljavajući važnost jezičke kompetencije u obrazovanju“ , poručio je rektor Škrijelj.
O knjizi su govorili akademkinja Marina Katnić-Bakaršić, prof. dr. Refik Bulić i prof. dr. Lejla Nakaš, a moderatorica događaja bila je Leila Hamzagić Kovačević.
Akademkinja Marina Katnić-Bakaršić istakla je: "Već niz godina ramišljamo kako bi nam jedna ovakva knjiga bila potrebna. Neophodna je jer kroz nastavu moramo razvijati upravo ovu komunikacijsku kompetenciju i fragmatičnu kompetenciju koju su autori uveli po prvi put. S toga sam s velikim zadovoljstvom sudjelovala u ovom projektu".
Knjiga tematizira vrlo aktuelna pitanja vezana za status bosanskoga jezika u bh. društvu, za nastavu bosanskog jezika i književnosti i probleme s kojima se suočavamo, te govori o savremenim naučnim spoznajama u oblasti lingvistike, primijenjene lingvistike, psiholingvistike i edukacijske sociolingvistike.
„Knjiga je podijeljena u dvije cjeline, gdje se u prvom dijelu bavi jezikom kao glavnom ljudskom djelatnošću koja čovjeka čini čovjekom. Drugi aspekt bavi se strategijama kako da mlade generacije budu kompetentne, sposobne da određenim jezičkim i stilskim strategijama postižu ono što žele“, kazala je o knjizi prof. dr. Lejla Nakaš.
Autori prof. dr. Palić i prof. dr. Omerović iskazali su riječi zahvalnosti svima koji su bili dio stvaranja ove knjige i njihovog istraživanja. Prof. dr. Palić ističe kako su pišući ovu knjigu imali na umu dva aspekta, a to su bosanski jezik i 'bolji' bosanski jezik.