PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA

PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA

Odsjek za pedagogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu obilježio je 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja u četvrtak, 7. decembra 2023. godine u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu.

 

Događaj pod nazivom „PEDAGOŠKI TRIPTIH“ započeo je Svečanom akademijom na kojoj su se gostima obratili prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, doc. dr. Minka Džanko, prodekanica za naučnoistraživački rad i međunarodnu saradnju Filozofskog fakulteta UNSA, akademik prof. dr. Mladen Bevanda, akademkinja prof. dr. Adila Pašalić Kreso i prof. dr. Hašim Muminović, te prof. dr. Lejla Osmić iz uloge rukovoditeljice Odsjeka i moderatorice.

 

Rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je istakao da ova svečana prilika predstavlja, ne samo povod za slavlje, već i priliku za refleksiju o putu koji je Odsjek do sada prošao i izražavanje zahvalnosti svima koji su doprinijeli razvoju pedagogije na Univerzitetu u Sarajevu i u bosanskohercegovačkom društvu.

„Naš Odsjek za pedagogiju, kroz šest desetljeća svog postojanja, posvećeno je djelovao na razvoju pedagoške misli i prakse, obrazovanju generacija pedagoga i proučavanju suštinskih pitanja koja oblikuju naš obrazovni sistem“, naglasio je rektor Škrijelj. Također je dodao da Odsjek za pedagogiju predstavlja, ne samo središnje mjesto gdje se obrazuju budući pedagozi, već i epicentar inovacija u različitim područjima značajnim za naše društvo, a primarno u području odgoja i obrazovanja. „On je generirao stručnjake koji su prepoznati, ne samo u bosanskohercegovačkom društvu, već i mnogo šire, što potvrđuje relevantnost i kvalitetu obrazovanja koje pruža. Njihov rad nije ograničen samo na učionicu; oni su mentori, istraživači, naučnici i katalizatori promjena u društvu. Od njega direktno zavisi razvoj našeg društva, odgoja i obrazovanja, pedagoških teorija i praksi“, naveo je rektor Škrijelj, te naglasio da je Odsjek za pedagogiju kadrovski jak i značajan odsjek na Univerzitetu u Sarajevu, čiji ugled u stručnoj i naučnoj javnosti stalno raste.

 

Prodekanica Filozofskog fakulteta UNSA doc. dr. Minka Džanko je istakla neizmjernu važnost koju Odsjek za pedagogiju nosi od svog osnivanja pa do danas. „Njegova uloga u obrazovanju je neprocjenjiva. Pedagoška grupa predmeta ovog odsjeka čini integralni dio studijskih programa nastavničkog usmjerenja, ne samo Filozofskog fakulteta nego i brojnih članica Univerziteta“, istakla je doc. dr. Džanko. Naglasila je da ono što ovaj Odsjek čini posebnim jesu agilnost i inovativnost njegovih članica i članova, te dodala da je od uvođenja bolonje Odsjek za pedagogiju izrodio preko 1.020 studenata, čime se potvrđuje iznimna kvaliteta programa. 

Prof. dr. Lejla Osmić, rukovoditeljica Odsjeka za pedagogiju podsjetila je na kontinuitet razvoja Odsjeka koji ukazuje na predanost budućim generacijama nastavnika i saradnika, studenata i studentica. „Iz godine u godinu hvata se u koštac sa brojnim izazovima stalno mijenjajućeg društva i jednako dostojanstveno promovira pedagogijsku struku i nauku. Od svog osnivanja do danas prolazio je različite transformacije, a ipak uspijevao zadržati svoju autentičnost njegujući svoj ugled u stručnoj i naučnoj javnosti. Ovu živuću instituciju zapravo su predstavljali i predstavljaju nastavnici i saradnici koji svojom predanošću doprinose njegovom opstanku“, navela je prof. dr. Osmić. Podsjetila je da mnogi od njih danas nisu sa nama, ali da jesu utkani u odsječki bitak i pulsiraju tok njegovog razvoja. „Jedan od njih je i profesor Mujo Slatina, dugogodišnji profesor Univerziteta u Sarajevu, koji je danas trebao stajati ovdje za govornicom i obratiti nam se. Nažalost, ovaj svijet napustio je 1. decembra 2023. godine“, navela je profesorica Osmić, te podsjetivši na obrazovni put, naučnoistraživački rad i doprinos profesora Slatine odala počast doajenu pedagogije u Bosni i Hercegovini pa i šire.

Nakon Svečane akademije realiziran je Okrugli stol pod nazivom „Pedagozi danas: izazovi i prilike“. Moderatorica prof. dr. Snježana Šušnjara je o ovoj važnoj temi razgovarala sa pedagozima koji rade na različitim radnim mjestima. To su: Azra Jasika, Mahira Poljak, Adnan Aliladić, Antonio Topalović, Amina Rizvan Habul i Alma Hadžić.

Obilježavanje 60. godišnjice Odsjeka za pedagogiju nastavljeno je Panel diskusijom: Umjetnost i pedagogija. Posebnu čast i zadovoljstvo imali su moderatori panela prof. dr. Amir Pušina i prof. dr. Sandra Bjelan budući da su u panelu ugostili Tamaru Karača Beljak, Mirzu Redžepagića, Armu Tanović Branković, Esmira Salihovića, Samru Mlinar Mandić i Harisa Cerića. 

 

"PEDAGOŠKI TRIPTIH" organiziran je u okviru Svečanih decembarskih dana i obilježavanja 74. godišnjice Univerziteta u Sarajevu.

 

 

PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA
PEDAGOŠKI TRIPTIH povodom 60 godina kontinuiranog rada i djelovanja Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta UNSA