Projekcija dokumentarnog filma "Čovjek XX vijeka"

Datum događaja
10
Jun
Mjesto događaja
Fakultet političkih nauka UNSA (Biblioteka - Čitaonica)

Projekcija dokumentarnog filma Čovjek XX vijeka (65minuta) na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

Nakon projekcije slijedi razgovor u kojem učestvuju:

  • Mario Hibert, autor filma, profesor na Odsjeku za komparativnu književnost i informacijske nauke (UNSA – Filozofski fakultet)
  • Asim Mujkić, profesor na Odsjeku sociologija (UNSA – Fakultet političkih nauka)
  • Emir Filipović, vanredni profesor na Odsjeku za historiju (UNSA – Filozofski fakultet)

Datum: Utorak, 10. juni 2025.

Vrijeme: 14:00 – 16:00

Mjesto:  Biblioteka Fakulteta političkih nauka – Čitaonica

Dragi/e studenti/ce,

Pozivamo vas na projekciju dokumentarnog filma ‘Čovjek XX vijeka,’  i razgovor nakon projekcije sa autorom filma – profesorom Mariom Hibertom, profesorom Asimom Mujkićem, i profesorom Emirom Filipovićem.  

Prateći jedinstvenu životnu priču protagoniste filma, Beće Filipovića, najstarijeg bosanskohercegovačkog logoraša sa trostrukim logoraškim iskustvom (Mauthausen,1942., Goli otok,1949., Mali logor,1992.), film osvjetljava događaje, ratove i ideologije, koje su oblikovale turbulentno 20. stoljeće u lokalnom – bosanskohercegovačkom i širem jugoslovenskom kontekstu, kao i u globalnom kontekstu.

Radujemo se vašem dolasku, kao i prilici da razgovaramo s vama o zanimljivim temama i pitanjima koje ovaj dokumentarni film otvara.