Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!

Univerzitet u Sarajevu darovao Bosni i Hercegovini jedan mali grad od 5088 obrazovanih ljudi!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!

„Svečana promocija diplomanata i magistranata fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu“ održana je u online formatu u subotu 19. decembra 2020. godine. Na svečanosti su prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, prorektori Univerziteta u Sarajevu i dekani fakulteta i akademija promovirali 5088 diplomanata i magistranata Univerziteta u Sarajevu. 

UNSAProf. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, istakao je da se 16. zajednička promocija diplomanata i magistranata fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu održava u izmijenjenom obliku uz primjenu posebnih mjera opreza zbog koronavirusa.

„Danas promoviramo 5088 diplomanata i magistranata na najstarijem i najvećem univerzitetu u Bosni i Hercegovini. Univerzitet u Sarajevu, koji je utemeljen 2. decembra 1949. godine, u svom 71-godišnjem postojanju bio je i ostao generator razvoja i progresa cijele Bosne i Hercegovine“, istakao je rektor Škrijelj te dodao da su u nadolazećem vremenu očekivanja i zahtjevi od društva prema univerzitetima su sve veći. „Zato je naša osnovna misija i vizija stavljanje mladog čovjeka u fokus saznanja i istraživanja, kako bi mogao odgovoriti na sve izazove sutrašnjice. Pored naše opredijeljenosti za produkciju savremenih i dinamičnih studijskih programa, na Univerzitetu u Sarajevu, kao univerzitetu sa vlastitom tradicijom koji je sačuvao svoju multietničnost i multikulturalnost, decenijama se baštini uvažavanje drugog i drugačijeg, što je dovelo do toga da studenti i profesori osjećaju svoj univerzitet kao mjesto vlastitog izrastanja“, naveo je rektor Škrijelj.

Izazovi na kraju druge dekade 21. stoljeća bili su ogromni za čitavo čovječanstvo. Još jednom se pokazalo da su nauka i znanje kao i naučnoistraživački rad presudni u kreiranju i opstanku života i civilizacijskih vrijednosti koje baštinimo. „Stoga nas svaki put raduje promocija nove generacije diplomanata i magistranata Univerziteta u Sarajevu koja budi nadu i od koje se očekuje da ostvari vrijedna dostignuća koja će svima nama biti od koristi i koja će bosanskohercegovačko društvo učiniti boljim mjestom za život svih nas“, naglasio je rektor Škrijelj.

Uputivši čestitke diplomantima i magistrantima u ime akademske zajednice, rektor Škrijelj im je poručio: „Budite slobodni ljudi i ne dopustite nikom da vam oduzme pravo na izbor stava i pravo na izbor vlastitog puta, jer – studirajući na Univerzitetu u Sarajevu – vi ste stekli znanja kojima ćete ne samo mijenjati stvarnost svih nas nego i graditi bolju i ljepšu budućnost. Budućnost je uvijek teško predvidjeti; ona je plod nužnosti, slučajnosti, sudbine i volje. Zato ona u određenoj mjeri zavisi i od vas samih, šta od nje želite i šta ćete s njom učiniti. Zadaća svake nove generacije, pa i vaše, jeste da svojim znanjem i djelovanjem u društvu unosi promjene koje će biti generatori napretka i prosperiteta. Vi ste ti koji ste svojim znanjem i kompetencijama pozvani da mijenjate svoje okruženje kao svjedoci i sudionici koji hoće ne samo da žive nego i da znaju za šta žive“.

2Diplomantima i magistrantima Univerziteta u Sarajevu čestitke je uputio dr. Denis Zvizdić, prvi zamjenik predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH navodeći da današnja manifestacija predstavlja svojevrstan praznik mladosti, obrazovanja, znanja i budućnosti.

“Osim pružanja potrebnih teoretskih i praktičnih znanja i vještina, jedna od ključnih uloga univerziteta je da podstakne kritički duh u razmišljanju, da izgradi stvaralački odnos prema društvenim tokovima i procesima, samosvjesnu odgovornost prema radu i ulozi akademskog građanina u društvu, da kao demokratsku i moralnu vrijednost i progresivnu - pokretačku snagu izgradi slobodu misli i duha kao izraz kritičke svijesti i humane savjesti, i koja  kroz argumentirani dijalog i neophodno preispitivanje ustaljenih stereotipa vodi ka afirmaciji humanih vrijednosti, napretku i inovaciji i općoj dobrobiti čitavog društva”, naveo je dr. Denis Zvizdić, te naveo da u vremenu dalekosežnih i globalnih promjena, čiju dinamiku, bez obzira na sve političke, ekonomske, društvene i aktuelne pandemijske probleme sa kojima se suočavamo, BiH kao država, mi kao društvo - i akademska zajednica i univerziteti, posebno UNSA kao najveći i najprestižniji univerzitet u BiH, moraju nastaviti sa svojom misijom izradnje društva znanja u kojem će istraživački potencijal i inovativnost postati okosnice ubrzanog razvoja.

Istakavši da nas ovakve manifestacije čine ponosnim i predstavljaju najljepše momente za sve koji vole Bosnu i Hercegovinu i žele je graditi kao modernu, prosperitetnu i evropsku državu, dr. Denis Zvizdić je poručio diplomantima i magistrantima: “Vjerujte u vaše ideje i ideale, kreirajte ambijent koji vam odgovora, ostvarite vaše ideje, napravite uspjeh koji će vas ispuniti i učiniti korisnim dijelom zajednice i porodice. Ne odustajte od svojih snova i svojih principa, i ako je moguće, vežite svoje profesionalne i personalne perspektive za evropsku budućnost BiH”.

Gospodin Anis Krivić, ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo je tokom obraćanja istakao da sedam decenija Univerzitet u Sarajevu obrazuje, usmjerava i doprinosi bh. društvu. 
„Sedam decenija, zahvaljujući Univerzitetu u Sarajevu ponosimo se alumnistima i alumnisticama u cijeloj Bosni i Hercegovini,3 ali i cijelom svijetu. Univerzitet, kao visokoškolska institucija, vas oblikuje i pravi od vas armiju ljudi koji će razvijati našu državu, naše društvo, našu ekonomiju, našu tehnologiju, našu diplomatiju, pravosuđe i ono zbog čega smo svi ovdje, a bez čega ne bismo imali razvijeno društvo jeste upravo obrazovanje“, naveo je ministar Anis Krivić, te diplomantima i magistrantima poručio: „Prije svega, ostanite ovdje i unaprijedite našu zemlju. Iskoristite sjajne vještine koje ste stekli da biste pomogli drugima. Suprotstavite se sistemu koji trenutno postoji. Budite lideri! Usavršavajte vještine koje ste stekli na Univerzitetu. Radite zajedno i učite cijeli život. Ne zaboravite sve one koji su vam pomogli da danas budete ovdje. Sada kad postajete akademski građani našeg društva ne zaboravite prvenstveno biti dobri ljudi!“.
Posebnu poruku i čestitke ministar Krivić je uputio uputiti Tariku, Adisi i Demiru, najuspješnijim studentima u 2020. godini: „Želim da nam obećate da ćete zastavu Bosne i Hercegovine nositi kao plašt kojeg nosi neki superheroj i učiniti je ponosnom tako što ćemo razvijati naše društvo. Takve kao što ste vi sada trebamo više nego ikada. Znam da nas nećete iznevjeriti".

U okviru svečanosti je predstavljeno 200 dobitnika posebnih priznanja Univerziteta u Sarajevu: Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu, Srebrena značka Univerziteta u Sarajevu i Povelja Univerziteta u Sarajevu, koji su svečanost pratili putem Zoom platforme. 

Na osnovu odluke Senata Univerziteta u Sarajevu, najuspješniji studenti prvog i drugog ciklusa studija primili su posebna priznanja. U prvom ciklusu studija 46 diplomanata je odlikovano Zlatnom značkom, najvišim priznanjem Univerziteta u Sarajevu, Srebrenom značkom je odlikovan 81 diplomant, a Povelju Univerziteta u Sarajevu dobila su dva diplomanta. Među studentima drugog ciklusa studija 16 magistranata odlikovano je Zlatnom značkom, 34 Srebrenom značkom i tri studenta su dobila Povelju Univerziteta u Sarajevu. U integriranom studijskom programu I i II ciklusa jedan student je odlikovan Zlatnom značkom, 17 studenata Srebrenom značkom. 

4Rektor prof. dr. Rifat Škrijelj uručio je priznanja Univerziteta u Sarajevu najuspješnijim studentima prvog i drugog ciklusa studija. Najuspješniji studenti prvog ciklusa studija u 2020. godini sa prosjekom 10,00 su Tarik Čorbo sa Mašinskog fakulteta i Adisa Bolić sa Prirodno-matematičkog fakulteta. Najuspješniji student drugog ciklusa studija u 2020. godini sa prosjekom 9,95 je Demir Papić sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

U ime dobitnika posebnih priznanja obratio se Demir Papić naglasivši da je današnji dan poseban za Univerzitet Sarajevo, za obrazovanje, za društvenu zajednicu i roditelje diplomanata i magistranata.
„Izlazi sjajna generacija mladih ljudi koja završava jedan period života i prelazi u drugi, gdje će svoje znanje koristiti za dobrobit države i dalje se usavršavati i prenositi znanje budućim generacijama. Priča moje generacije je u nastajanju, i tek treba da bude ispričana, a okosnica priče se temelji na znanju, hrabrosti, visoko postavljenim etički i profesionalnim standardima“, naveo je Demir Papić te dodao: „Mi diplomanti i magistranti, koji smo znanje stekli na fakultetima Univerziteta u Sarajevu ćemo s ponosom, već sutra, iskoračiti i pridružiti se akademskoj zajednici u kreiranju boljeg životnog standarda u našoj domovini, gdje je u ovom trenutku najpotrebnije“. Također je istakao da su uspjesi diplomanata i magistranata najbolja preporuka mladim ljudima da se svaki uloženi trud i rad uvijek vrednuje. „Obrazovanje je temelj jednog društva i samo kvalitetnim obrazovanjem možemo ostvariti napredak i bolji život. Siguran sam da ćemo dobiti priliku da pokažemo koliko možemo i šta znamo, da našu budućnost gradimo u Bosni i Hercegovini“, naveo je Demi Papić.

Svečana promocija diplomanata i magistranata Univerziteta u Sarajevu organizirana je uz podršku medijskih sponzora: BHRT, Federalna televizija, Televizija Sarajevo, RSG, Antena Sarajevo, „Dnevni avaz“ i „Oslobođenje“. Zahvaljujemo se medijskim sponzorima!
 

Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!
Univerzitet u Sarajevu promovirao 5088 diplomanata i magistranata!