Održana prva naučno-istraživačka konferencija "Zaštita kritične elektroenergetske infrastrukture" u Sarajevu
Hitno donošenje aplikativnog zakonskog okvira za uređenje i zaštitu kritične infrastrukture u Bosni i Hercegovini
U Sarajevu je 13. i 14. decembra u Hotelu Holiday, održana prva naučno-istraživčka konferencija pod nazivom "Zaštita kritične elektroenergetske infrastrukture" (engl. Critical Infrastructure Protection) u organizaciji Asocijacije za upravljanje rizicima AZUR i Agencije za zaštitu ljudi i imovine INZA. U dva dana programa, Konferencija je okupila najeminentnije stručnjake i naučnike iz ove oblasti kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz regiona. Riječima dobrodošlice, naučno-istraživački skup simboličnim nazivom "5 do 12", otvorio je gospodin prof. Muhamed Omerbegović, predsjednik Asocijacije za upravljanje rizicima, a zatim se prisutnima obratio i ministar odbrane/obrane Bosne i Hercegovine, dr. sc. Sifet Podžić.
Program Konferencije se sastojao od tri panel diskusije i to prva koja je održana 13. decembra pod nazivom „Regionalna interoperabilnost u Okviru Mehanizama CZ EU i zaštite kritične infrastrukture u Bosni i Hercegovini i regionu, čiji su učesnici bili predstavnici Ravnateljstva CZ RH, MS BiH/entiteti, MUP CG i MUP Srbije. Panelom je moderirao dr. sc. Edin Garaplija, predstavnik naučnog savjeta INZA group. Istog dana, nakon kratkog predaha, promovisana je naučna monografija "Digitalni model upravljanja rizicima na KI BiH i regiona" autora dr. sc. Edina Garaplije, čiji je izdavač Agencija za upravljanje rizicima AZUR.
„Nauka i inovacije u oblasti digitalizacije i Cyber sigurnosti kritične infrastrukture u BIH i regionu“, bio je naziv druge panel diskusije koja je održana 14. decembra 2022. godine. Panelom je moderirao uvaženi akademik prof. dr. Nedžad Korajlić, a učesnici istog bili su predstavnici naučno-istraživačkih instituta i nevladinog sektora INZA, UNI-SA, UNI-IS, VVG, te UNI-NT.
Nakon realizacije drugog panela i kratke pauze za kafu, uslijedila je i treća panel diskusija pod nazivom: „Uloga i značaj lokalne zajednice u provedbi UN DRR Platforme za smanjenje rizika“. Učesnici su bili stručnjaci Asocijacije AZUR BiH, NUUR Srbije, IZUR CG, ISS Zagreb, te predstavnik opštine Novo Sarajevo. Moderator treće panel diskusije, bio je mr. sc. Haris Delić, predstavnik Naučnog vijeća Asocijacije AZUR.
Ovom prilikom želimo da se zahvalimo našim dragim profesorima koji su uzeli aktivno učešće u realizaciji naučnih panel diskusija, te promovisali novu naučnu knjigu dr. sc. Edina Garaplije. Sa nama su bili: prof. dr. sc. Ivan Toth, dekan Veleučilišta za krizno upravljanje Velika Gorica iz Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Željko Kešetović redovni profesor Univerziteta Beograd, prof. dr. sc. Milan Milošević redovni profesor Univerziteta Nikola Tesla Beograd, doc. dr. sc. Olja Aksentijević vanredni profesor Univerziteta Nikola Tesla Beograd, doc. dr. sc. Marijan Marijanović vanredni profesor Instituta za upravljanje rizicima iz Podgorice, kao i drugi mnogobrojni stručnjaci za upravljanje rizicima te predstavnici: Delegacije EU u Sarajevu, OSCE-a, Ministarstva odbrane BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Agencije za brobu protiv korupcije BiH, Kantonalne Uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo, Kantonalne Uprave civilne zaštite osavskog Kantona, Nacionalnog udruženja za upravljanje rizicima Republike Srbije, Instituta za upravljanje rizicima Beograd, Vijeća stranih investitora, Općine Novo Sarajevo, kao i mnigobrojni drugi gosti Konferencije.
Zahvaljujemo se predstavnicima printanih i digitalnih medija koji su pratili ovu značajnu konferenciju, kao i mladim kolegama studentima sa fakulteta: sigurnosti, upravljanja rizicima, političkih nauka, inženjerskog menadžmenta, prava i ekonomije, za prisustvo i aktivno učešće na Konferenciji. Organizator Konferencije Asocijacija AZUR i generalni donator INZA grupa, uručili su plaketu za životni uspjeh i promociju vrijednosti UNDRR i Sendai okvira, mr. Idrizu Brkovića. Svojim generalnim zaključkom učesnici konferencije podržavaju i ohrabruju sve nivoe vlasti za HITNO donošenje aplikativnog zakonskog okvira za uređenje i zaštitu kritične infrastrukture u BiH.