Otvoreni dani Erasmus+ CBHE projekta IQPharm

Otvoreni dani Erasmus+ CBHE projekta IQPharm

Erasmus + Project No 618089-EPP-1-2020-1-BA-EPPKA2-CBHE-JP

Inoviranje alata za procjenu kvaliteta za studije farmacije u Bosni i Hercegovini/IQPharm

IQPharm Otvoreni dani

Poštovani,

 

sa zadovoljstvom Vas pozivamo da učestvujete u Otvorenim danima Erasmus+ CBHE projekta „Innovating quality assessment tools for pharmacy studies in Bosnia and Herzegovina - IQPharm“. Otvoreni dani Projekta održat će se 05. 04. i 06. 04.2023. godine Sarajevu, Bosna i Hercegovina.  

 

Kroz aktivnosti u okviru Otvorenih dana imaćete priliku da podijelite svoja profesionalna iskustva kao i da date svoje prijedloge i sugestije koje će nam biti od velikog značaja za finalnu implementaciju ciljeva Projekta. Program Otvorenih dana Projekta u Sarajevu je zamišljen i kao svojevrstan program besplatne edukacije za mentore studenata za obavljanje studentske stručne prakse u apotekama. U okviru planiranoga programa mentori studenata na studentskoj stručnoj praksi će biti upoznati sa prednostima korištenja EE platforme za praćenje studentske stručne prakse, promjenama koje su uvedene u studijskim programima, te alatima čija je finalna implementacija planirana sa ciljem osiguranja kvalitete studija na javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini (BiH) sa studijskim programom farmacija.

 

Projekat "Innovating quality assessment tools for pharmacy studies in Bosnia and Herzegovina"- IQPharm, je nacionalni projekat koji je fokusiran na podizanje kvalitete i modernizaciju studija farmacije na javnim univerzitetima u BiH koji imaju studij farmacije. Koordinator Projekta je Univerzitet u Sarajevu ispred konzorcijuma kojeg čine četiri javna univerziteta u BiH i to Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Banja Luci, Univerzitet u Tuzli i Sveučilište u Mostaru, te Univerzitet u Novom Sadu, Sveučilište u Splitu, D'Annunzio University of Chieti–Pescara Italija i Trinity College Dublin the University of Dublin Irska kao partneri iz programskih zemalja. Programi studija farmacije na javnim univerzitetima u BiH su usklađeni sa direktivama Europske Unije (EU), međutim, nastavna sredstva i alati za osiguranje kvaliteta zahtijevaju znatna poboljšanja.

 

Stoga bi generalni cilj IQPharm projekta bio usavršavanje stručnih i pedagoških kompetencija akademskog osoblja za interaktivniji i praktičniji pristup izvođenju nastave/podučavanju studenata, procjena postojećih programa farmacije kroz razmjenu praksi između partnerskih i programskih institucija i aktivno uključivanje glavnih partnera u realnom sektoru, poboljšanje nastave kroz uvođenje testova retencije znanja (Knowledge Retention Evaluation Framework, KREF) i objektivno strukturiranog kliničkog ispitivanja (Objective structured clinical examination, OSCE) za studente farmacije, te usavršavanja edukatora u području stručne prakse i razvoj platforme za upravljanje i administraciju pohađanja stručne prakse. Uvođenje novih alata za ocjenu kvalitete studijskih programa (KREF) omogućit će izradu preporuka zasnovanih na dokazima za promjene, izmjene i inovacije postojećih metoda prijenosa znanja, didaktičkih pristupa nastavnika i nastavnih planova i programa. Uvođenjem novog sistema procjene znanja stečenog tokom stručne prakse (OSCE) postaviće se jednaki standardi na nacionalnom nivou za rezultate učenja diplomiranih farmaceuta. EE-platforma će osigurati modernizaciju nadzora provođenja stručne prakse. Dodatno, realizacijom planiranih projektnih aktivnosti očekuje se intenzivna saradnja sa partnerskim institucijama u Europskoj Uniji i mobilizacija svih relevantnih partnera u BiH za istraživanje potencijalnih novih modela i pristupa inovativnim metodama poučavanja, učenja i vrednovanja, postizanje visokih standarda obrazovnog procesa i ishoda učenja u skladu sa zahtjevima tržišta rada. Nadalje, realizacijom aktivnosti planiranih IQPharm projektom stvorit će se osnov za izradu preporuka za promjenu zakonskih propisa u skladu s EU Direktivama 2005/36 i 2013/55 o priznavanju stručnih kvalifikacija, zatim podizanje kvalitete i modernizacije studija farmacije na svim javnim univerzitetima u BiH koji imaju studij farmacije, te jačanje stučne prakse u skladu sa EU standardima i propisima visokog obrazovanja.

 

Krajnji rezultat IQPharm Projekta bi trebao biti kroz povećanje standarda visokog obrazovanja i povećanje kvalitete farmaceutske/zdravstvene zaštite. Zainteresirane strane iz realnog sektora (poslodavci, regulatorna tijela) bit će aktivni sudionici kao pridruženi partneri u različitim fazama Projekta, što će imati direktan doprinos i utjecaj na poboljšanje kompetencija i vještina svršenih magistara faramcije. Projektom je nabavljenai značajnija oprema kojom će se modernizirati izvođenje nastave i praktičnog usavršavanja studenata, ali i povećanje istraživačkog potencijala što je od krucijalnog značaja u cilju boljeg pozicioniranja fakulteta na regionalnoj i evropskoj razini.

 

Više informacija u vezi sa aktivnostima IQPharm projekta možete pronaći na web stranici Projekta https://erasmus-iqpharm.com/.

 

Dodatak