Saopštenje za javnost | Vanredna sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu

UNSA

32. vanredna sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu održana je u četvrtak 10. novembra 2022.godine u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu. Na sjednici su razmatrane sljedeće tačke Dnevnog reda:

  1. Usaglašavanje sastava i rada Senata Univerziteta u Sarajevu sa Zakonom o visokom obrazovanju („Službene novine Kantona Sarajevo“ broj: 36/22)
  2. Sticanje i revizija stečenih diploma na Univerzitetu u Sarajevu

U okviru tačke 1. zaključeno je da će se način izbora, sastav i broj članova Senata, kao i druga pitanja od značaja za rad Senata preciznije urediti Statutom Univerziteta koji je u postupku izrade. Također, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju, prorektorima Univerziteta u Sarajevu je omogućeno punopravno odlučivanje u Senatu Univerziteta.

 

Na održanoj vanrednoj sjednici u okviru tačke 2. otvorena je šira akademska rasprava o sticanju diploma na Univerzitetu u Sarajevu i reviziji istih, odnosno broju i statusu diploma Univerziteta za koje se tražila provjera vjerodostojnosti.

 

U periodu između oktobra 2016. do kraja septembra 2022. godine, izvršeno je ukupno 22472 provjere vjerodostojnosti diploma na zahtjev Ureda za borbu protiv korupcije i osiguranje kvaliteta Kantona Sarajevo, Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, poslodavaca i drugih organa koji su za provjeru vjerodostojnosti stečenih diploma imali osnovan interes.

  • Na Univerzitetu u Sarajevu do danas nije utvrđen ni jedan slučaj u kojem je određena diploma Univerziteta izdata odnosno stečena suprotno propisima iz oblasti visokog obrazovanja.
  • Na Univerzitetu u Sarajevu je do danas na 13 fakulteta utvrđeno ukupno 35 krivotvorenih (falsifikovanih) diploma.

U ovim predmetima, Univerzitet i fakulteti Univerziteta su odmah po saznanju, s ciljem poduzimanja odgovarajućih radnji od strane podnositelja zahtjeva (kao što su Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, Ured za borbu protiv korupcije i osiguranje kvaliteta Kantona Sarajevo, Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, poslodavci ili drugi organi koji su za provjeru vjerodostojnosti diploma imali osnovan interes) i zaštite integriteta Univerziteta u cjelini, postupali blagovremeno i efikasno obavještavajući podnosioce zahtjeva u svakom konkretnom predmetu.

Zaključno, do krivotvorenja javnih isprava u ovim predmetima nije došlo na Univerzitetu ili posredstvom službenih i odgovornih lica Univerziteta, već su takve radnje, s ciljem da se lažne javne isprave (diplome) upotrijebe kao prave, poduzete izvan Univerziteta.

  • U postupcima priznavanja inostranih diploma na Univerzitetu su periodu od 2016. do danas provjerom posredstvom Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja Bosne i Hercegovine i Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo utvrđene su dvije (2) krivotvorene inostrane diplome.

Od ovih radnji Univerzitet se izuzima u cijelosti, budući da je vršenje istih vezano za postupanje fizičkih lica izvan Univerziteta.

 

U odnosu na predloženu tematiku vanredne sjednice Senata: Sticanje i revizija diploma stečenih na Univerzitetu, pri tome vezujući se za naglašenu ulogu akademskog osoblja Univerziteta u široj društvenoj zajednici i ulogu nosilaca javnih funkcija na svim razinama, izabranih predstavnika u zakonodavnoj vlasti, nosilaca funkcija u izvršnoj vlasti i drugih, koji su diplome stekli na Univerzitetu, Senat Univerziteta je konstatirao da je neophodno evidentirati moguće rizike narušavanja integriteta Univerziteta i imaoca diploma stečenih na Univerzitetu, a koji obnašanju neku od navedenih funkcija.

U okviru tačke 2. na prijedlog prof. dr. Enre Suljić u svojstvu ovlaštenog predstavnika nastavne baze Univerziteta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, predložena je dopuna materijala sjednice dokumentacijom „Informacija o izvršenom inspekcijskom nadzoru i utvrđenom činjeničnom stanju na Medicinskom fakultetu u Sarajevu od 23. 09. 2021. godine“ sa prilozima. Na dostavu navedene dokumentacije saglasnost je dala i prof. dr. Sebija Izetbegović. Predsjedavajući Senata Univerziteta u Sarajevu, rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je shodno Poslovniku o radu Senata dao saglasnost na dopunu materijala sjednice, uz izuzimanje od odgovornosti za eventualnu zloupotrebu podataka sadržanih u dostavljenim materijalima, a koji su u ovom predmetu dostavljeni i Kantonalnom tužilaštvu KS od strane Inspektorata KS.

Na sjednici je otvorena akademska diskusija o dva predmeta za koje su na Medicinskom fakultetu i Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja vršene provjere diploma odnosno načina sticanja istih, i to:

  • Diplome članice akademske zajednice Univerziteta i nositeljice javne funkcije prof. dr. Sebije Izetbegović, odnosno načina sticanja diplome na postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Univerziteta.
  • Diplome nosioca javne funkcije, zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo gospodina Elmedina Konakovića, odnosno način sticanja diploma, i to diplome dvogodišnjeg studija (viša stručna sprema), diplome trogodišnjeg prvog ciklusa studija po bolonjskom načinu studiranja, koji se vrednuje sa 180 ECTS studijskih bodova i diplome dvogodišnjeg drugog ciklusa studija po bolonjskom načinu studiranja, koji se vrednuje sa 120 ECTS studijskih bodova.

O predmetu provjere diploma gospodina Elmedina Konakovića na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Haris Alić, dekan Fakulteta izvijestio je članice i članove Senata o izvršenim usmjerenim inspekcijskim nadzorima od strane Kantonalne uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, kao i da u ovom predmetu nadležna inspekcija nije izrekla mjeru, te da je Vijeće Fakulteta donijelo zvaničan stav i saopćenje za javnost o istom u septembru 2022. godine.

 

U predmetu provjere diplome prof. dr. Sebije Izetbegović, odnosno načina sticanja iste, cijeneći svojstvo Univerziteta u pravnom prometu, a s ciljem zaštite integriteta Univerziteta i imaoca diploma Univerziteta koji obnašaju javne funkcije i koji imaju izbor u naučnonastavna zvanja na Univerzitetu u Sarajevu, Senat je, natpolovičnom većinom, donio slijedeći

Z A K LJ U Č A K

 

  1. Obavezuje se članica Medicinski fakultet Univerziteta u Sarajevu da u postupku provjere vjerodostojnosti isprava vezanih za postdiplomski studij na Medicinskom fakultetu, dr. Sebije Izetbegović, redovne profesorice Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i nositeljice javne funkcije, putem ad hoc komisije izvrši dodatne provjere i Senatu Univerziteta u Sarajevu, dostavi pisani izvještaj sa cjelokupnim spisom (dokumentacijom), te u postupku dodatnih provjera zatraži pisano izjašnjenje dr. Sebije Izetbegović, redovne profesorice, kao i pisana izjašnjenja drugih službenih lica posredstvom kojih su vođeni ovi postupci na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
  2. Dokumentacija iz tačke 1. ovog zaključka treba da sadrži odgovarajuću javnu ispravu imenovane o započetim godinama ili semestrima na postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u svrhu daljeg školovanja na postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (uvjerenje o položenim ispitima), isprave vezane za postupak ekvivalencije položenih ispita na postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, uvjerenje o položenim ispitima na postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Pravilnik o postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta u Sarajevu, koji je bio na snazi prilikom upisa na postdiplomski studij imenovane, kao i druge relevantne isprave.
  3. Rok za realizaciju ovog zaključka iznosi 30 dana.

 

Na kraju, Senat je naglasio da je akademski integritet jedan od osnovnih principa na kojem se zasniva visoko obrazovanje, a koji podrazumijeva sistem etičkog, društveno odgovornog i kolegijalnog djelovanja učesnika u visokom obrazovanju kojim se unapređuje društvena uloga visokog obrazovanja, dostojanstvo svih učesnika i profesija u visokom obrazovanju, očuvanje i razvoj moralnih vrijednosti akademske zajednice i društva kao cjeline, te jača odgovornost svih članova akademske zajednice prema društvu.