Nastavnici Farmaceutskog fakulteta UNSA na PROMISE konferenciji
Prisustvo nastavnika Univerziteta u Sarajevu - Farmaceutskog fakulteta na PROMISE konferenciji koja je održana na MedILS-u institutu u Splitu 27.08.2022. godine.
Promjene u zdravstvenom sustavu i poboljšanje znanstvenog sustava počinju iz obrazovanja, a u tom smislu projekt PROMISE uspješno gradi novu generaciju mladih liječnika i znanstvenika u području biomedicine koji u svoj holistički pristup medicini i poslu, pokušavaju integrirati elemente P4 medicine i odgovornog istraživanja. Naglasak je to s internacionalne konferencije europskog projekta"PROMISE - Personalized Medicine Inquiry-BasedEducation" održane u Splitu na kojoj su pred stotinjak sudionika predstavljeni projektni rezultati.
Dr. sc. Branka Bernard, koordinatorica PROMISe projekta iz Mediteranskog instituta za istraživanje života MedILS pojasnila je kako projekt pokriva teme iz tzv. P4 medicine - personalizirane, preventivne, prediktivne i participatorne medicine te teme vezane uz odgovorno istraživanje i inovacije. Uspješno ga je prošlo 70-ak studenata, iako je bilo predviđeno njih 45.
Prema njenim riječima, P4 medicina razvija se kao posljedica sistemskog promatranja bolesti i zdravlja. Holističkim, sistemskim pristupom pokušavamo vidjeti osobu u svoj njenoj raznolikosti, cjelokupno. Iako je specijalističko znanje neophodno za dijagnostičke i terapeutske protokole, sistemska medicina nastoji uključiti sve poznate važne apekte koji mogu biti ključni za ozdravljenje.
Stotinjak svjetskih stručnjaka i mladih znanstvenika na konferenciji PROMISE u MedILS-u
Glavni cilj projekta je pripremiti studente medicine i drugih prirodnih znanosti za ubrzane promjene medicinske prakse i istraživanja, stvaranjem inovativnih nastavnih programa
Stotinjak svjetskih stručnjaka i mladih znanstvenika iz područja P4 (personalizirane, preventivne, prediktivne i parcipatorne) medicine, okupit će se na završnoj konferenciji europskog projekta 'PROMISE - Personalized Medicine Inquiry-Based Education' koja će se održati 27. kolovoza 2022. godine s početkom u 10 sati u prostorima Mediteranskog instituta za istraživanje života (MedILS). Na konferenciji će biti prezentirani rezultati projekta PROMISE ukupne vrijednosti gotovo dva milijuna kuna, financiranog u okviru ERASMUS+ programa visokog obrazovanja u području inovacije. Projekt je okupio stručnjake i mlade znanstvenike iz mnogih disciplina vezanih uz biološke znanosti, farmaciju i medicinu. Koordinator projekta je Mediteranski institut za istraživanje života - MedILS, a projektni partneri su: Sveučilište u Splitu (Medicinski fakultet), Sveučilište u Zagrebu (Farmaceutsko-biokemijski fakultet i Prirodoslovno-matematički fakultet), Sveučilište Pompeu Fabra (Španjolska), Europska udruga za personaliziranu medicinu (Belgija) i Tamara Milošević (Francuska). Glavni cilj projekta PROMISE je pripremiti studente medicine i drugih prirodnih znanosti za ubrzane promjene medicinske prakse i istraživanja, stvaranjem inovativnih nastavnih programa. Danas P4 medicina, koja obuhvaća prediktivno, preventivno, personalizirano i participativno, ubrzano mijenja medicinsku praksu fokusiranjem na predviđanje i sprječavanje razvoja bolesti. Na taj način uključuje i osnažuje same pacijente da postanu aktivni partneri u procesu liječenja. No, jedna od glavnih prepreka je nedostatak znanja i vještina u području personalizirane medicine. Projekt PROMISE, okupljanjem vrhunskih međunarodnih stručnjaka iz područja molekularne, računske i kliničke biomedicine, kao i stručnjaka u području odgovornoga istraživanja i inovacija (RRI), odgovorit će na taj nedostatak i kreirati studijski sadržaj koji u takvom inovativnom formatu trenutno ne postoji.