Studenti Šumarskog fakulteta UNSA u sklopu terenske nastave boravili na lokalitetima Gornje Lubine i Zaštićenog pejzaža „Bijambare“
U ponedjeljak 16. maja tekuće godine studenti prve godine drugog ciklusa studija oba odsjeka Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, u pratnji predmetnih profesora sa Katedre za zaštitu šuma i urbanog zelenila i lovno gospodarenje, prof. dr. Mirze Dautbašića, prof. dr. Osmana Mujezinovića, prof. dr. Tarika Treštića i višeg asistenta mr. šumarstva Damira Prljače boravili su u sklopu terenske nastave na lokalitetima Gornje Lubine i Zaštićenog pejzaža „Bijambare“.
Pored naših studenata, terenskoj nastavi su prisustvovali i studenti sa Šumarskog fakulteta Univerziteta iz Poznana (Poljska) – Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu koji se nalaze u Bosni i Hercegovini putem mobilnosti studenata koje omogućava Erasmus + program Europske unije. U pratnji kolega iz Poznana boravili su i profesori dr. inż. Radosław Witkowski i prof. UPP dr. hab. Andrzej Mazur. Kao prvo odredište studenti su posjetili sjemensku sastojinu jele (Abies alba Mill.) unutar Odjela 51 GJ Gornja Ljubina, ŠGP Gornjebosansko kojim gospodari Kantonalno javno preduzeće za gospodarenje državnim šumama “Sarajevo-šume“ d.o.o. Sarajevo. Kao domaćini dočekali su nas mr. šum. Kemal Kapetanović i šum. teh. Senad Delić koji su nakon izlaganja prof. dr. Tarika Treštića o štetnom agensu Imele (Viscum album L.) na stablima jele zajedno sa studentima proveli vrijeme u prikupljanju uzoraka i kretanju kroz sastojinu. Nakon svih potrebnih obavljenih radnji u svrhu realizacije vježbi, sljedeće odredište je bilo Zaštičeno područje “Bijambare“ gdje je studente dočekala Naida Šabanović-Gušević, dipl. ing. šum. ispred KJU za zaštićena prirodna područja Sarajevo. Kretanjem kroz zaštičeno područje i upoznavanje sa kolegama iz Poljske, studenti su imali priliku da na engleskom jeziku slušaju predavanje u prirodi koje su pripremili gostujući predavači. Studenti su mogli da čuju o upotrebi feromona kao metodu kontrole populacije štetnika, najznačajnijim štetnim insektima poljske entomofaune, načinima gospodarenja i obliku sastojina poljskih šuma koji se većim dijelom znatno razlikuju od bosanskohercegovačkog. Nakon predavanja i ručka, studenti su sa domaćinom zajedno pokazali Bijambarsku pećinu kolegama iz Poljske.
TEKST : Nedim Nogo, BA šum.
Foto : ASŠF