Realiziran projekat “Istraživanje virusne etiologije infektivnih oboljenja centralnog nervnog sistema kod domaćih i divljih životinja kao rezervoara infekcije”

Veterinarski fakultet

Na osnovu Ugovora o namjenskom korištenju sredstava za sufinansiranje naučnoistraživačkih/umjetničkoistraživačkih i istraživačkorazvojnih projekata od posebnog interesa za Kanton Sarajevo za 2023. godinu broj: 27-02-35-37082-15-23 od 14.9.2023. godine, koji je bio potpisan između Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo i Univerziteta u Sarajevu – Veterinarskog fakulteta, realiziran je projekat pod nazivom “Istraživanje virusne etiologije infektivnih oboljenja centralnog nervnog sistema kod domaćih i divljih životinja kao rezervoara infekcije”.

Pored virusa, najčešćih uzročnika upalnih stanja moždanog parenhima (encefalitisa), bakterije, gljivice i protozoe uzrokuju iste ili slične kliničke znakove te time diferencijalno dijagnostički nisu patognomonični za pojedine uzročnike. Iz ovog razloga uspostavljanje etiološke dijagnoze infektivnih oboljenja centralnog nervnog sistema (CNSa) najčešće je moguće samo laboratorijskom dijagnostikom. Međutim, uslijed opće nerazvijenosti ovog polja veterinarske medicine kod domaćih i divljih životinja, čestih letalnih ishoda i fokusiranja samo na jednog zoonotičnog uzročnika (bjesnila) laboratorijskom dijagnostika je često izostavljena.

Doprinos ovog istraživanja bio je uspostavljanje novih laboratorijskih dijagnostičkih alata i prezentacija problema infektivnih oboljenja CNS-a veterinarskim i lovačkim organizacijama te široj javnosti. DNK i RNK bili su najčešće zastupljeni uzročnici neuroloških oblika bolesti kod ispitanih uzoraka, od kojih su rabdovirusi i herpesvirusi bili najzastupljeniji.

Istraživanje je bilo fokusirano na laboratorijsku dijagnostiku infektivnih oboljenja CNS-a virusne etiologije kod životinja s karakterističnim kliničkim znakovima, koje su prethodno bile testirane negativno na virus bjesnila, s primarnim ciljem utvrđivanja zastupljenosti pseudo-rabies virusa. Istraživanjem su bile obuhvaćene populacije divljih životinja, prije svega divljih svinja (rezervoara ADV) i lisica (rezervoara bjesnila), u saradnji s lovcima i veterinarskim organizacijama na području FBiH.

Univerzitet u Sarajevu – Veterinarski fakultet zahvalnan je Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, koje je kroz sufinansiranje naučnoistraživačkih/umjetničkoistraživačkih i istraživačkorazvojnih projekata od posebnog interesa za Kanton Sarajevo podržalo realizaciju ovog projekta.

 

Prof. dr. Lejla Velić, voditelj projekta