Naučna konferencija povodom obilježavanja 80. godišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a

Naučna konferencija povodom obilježavanja 80. godišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a

U protekle 72 godine svoga postojanja i rada, Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine imala je kontinuiran naučnoistraživački pristup u odnosu na značaj Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a za razvoj državnosti Bosne i Hercegovine.

I ove godine, 2023, Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, zajedno sa Fondom memorijala Kantona Sarajevo, obilježava 80. godišnjicu Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a organiziranjem naučnog skupa pod nazivom Državnost Bosne i Hercegovine u XX. i XXI. stoljeću: istorijski izazovi i dostignuća u razvoju državnosti Bosne i Hercegovine.

Naučni skup se održava 22. i 23. 11. 2023. godine u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Na konferenciji svoja istraživanja i naučne radove predstavlja više od 30 autora referata, eminentnih stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, regije i inostranstva. Među prijavljenima autorima referata su i prof. dr.  Ivo Goldstein (Hrvatska), prof. dr. Milivoj Bešlin (Srbija), akademik Šerbo Rastoder (Crna Gora, CANU), prof. dr. Neven Anđelić (UK), prof. dr. Stefan Hammer (Austrija), prof. dr. Stefano Bianchini (Italija) i mnogi drugi.

 

Rektor Univerziteta u Sarajevu je ovim povodom istakao da ovaj prestižni naučni skup, organizovan u partnerstvu Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Fonda Memorijala Kantona Sarajevo, označava značajan trenutak u našem zajedničkom nastojanju ka sticanju znanja i razumijevanja pitanja državnosti Bosne i Hercegovine. Također, podsjetio je na važnost rigoroznog akademskog istraživanja i otvorenog dijaloga u oblikovanju naših perspektiva o krajnje slojevitom procesu razvoja bosanskohercegovačkog društva.

„Program ovog skupa svjedoči o posvećenosti i intelektualnoj zainteresovanosti eminentnih domaćih i međunarodnih naučnika koji neumorno nastavljaju sa istraživanjem različitih aspekata jedinstvenog procesa izgradnje naše društveno-političke zajednice. Od historijskih temelja ZAVNOBiH-a i AVNOJ-a do savremenih izazova 21. vijeka, svaka sesija obećava doprinos našem razumijevanju složenih sila koje oblikuju i nastavljaju oblikovati državnost Bosne i Hercegovine“, naveo je rektor Škrijelj, te dodao: „Teme koje će biti istražene, od federalističkih korijena Jugoslavije do geopolitičkih razmatranja današnjice, demonstriraju bogatu paletu naše historije i raznolikost perspektiva koje donosimo na ove akademske panele. Upravo u toj raznolikosti nalazimo snagu, dok se bavimo kolektivnim nastojanjem razumijevanja složenosti naše zajedničke prošlosti i sadašnjosti“.

Rektor Škrijelj je uputio riječi zahvalnosti organizatorima - Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Fondu Memorijala Kantona Sarajevo, te istakao da ovakve zajedničke inicijative podstiču duh istraživanja, akademske izvrsnosti i dijaloga između različitih disciplina koji su srž prosperitetne akademske zajednice.

Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH akademik Muris Čičić smatra da je svaki događaj koji vodi ka rješavanju neke krize u BiH važan, posebno kada je u pitanju ojačavanje elemenata državnosti Bosne i Hercegovine. Kako je kazao, BiH je prošla kroz turbulentna vremena i današnju situaciju možemo nazvati kriznom. Akademik Čičić napominje da se današnji koncept državnosti BiH isključivo veže za Evropsku uniju i NATO i uvjeren je da će današnji naučni skup rezultirati dobrim prijedlozima i rješenjima koja mogu doprinjeti unapređenju državnosti BiH.

Akademik Mirko Pejanović, potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH, podcrtao je da je BiH imala sreću da se nakon četiri godine rata u miru gradi i razvija, te da dobije geopolitički okvir koji se zove Dejtonski mirovni sporazum. Također, mirovne međunarodne snage su osiguravale da se razvija projekt integracije države BiH u Evropsku uniju i NATO, a što će prema njegovim riječima, u konačnici BiH donijeti u cjelini ostvarivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić ističe da hiljadugodišnja historija i kontinuitet BiH dovoljno govore o državnosti ove zemlje, dok su “međaši naše državnosti“ Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a uz Povelju Kulina bana, kao i snažna feudalna država za vrijeme kralja Tvrtka, referendum o nezavisnosti i međunarodno priznanje BiH kao suverene države. „Narod BiH želi da živi u suverenoj državi BiH. Ne treba zaboraviti da u svijetu ima skoro 6.000 naroda, a samo 193 države, što govori o snazi bh. naroda i njegovom državotvornom opredjeljenju. U ovom vremenu nam je potrebno snažno političko vodstvo koje će BiH pozicionirati u skladu s našim državotvornim interesima“, istakao je Denis Zvizdić.

Konferenciji je prisustvovao i visoki predstavnik u BiH gospodin Christian Schmidt koji je istaknuo da je potrebno dati određene savjete za evropsku budućnost BiH, te razgovarati o načinu transformacije koncepta bratstva i jedinstva i federalizacije, koji su nekada ranije postojali u BiH, u sistem individualne demokratije.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk je rekao da je Bosna i Hercegovina država svih njenih građana i naroda, ali i napomenuo da je historija pokazala da nakon Drugog svjetskog rata fašizam nije pobijeđen, jer nam se isto desilo tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine.

"Fašizam i dalje tinja kako u BiH, tako i u svijetu, a naša je odgovornost da ga u svakom trenutku i na svakom mjestu uništimo. Državnost koji smo vratili prije 80 godina morali smo braniti tokom agresije na našu domovinu, a isto ćemo raditi u narednom periodu. Mi smo tek u začetku gradnje snažne države svih građanki i građana BiH. Sa historijskog aspekta 80 godina nije dug period i sigurno je da ćemo našu državnost morati braniti i u narednom periodu", istakao je između ostalog premijer Uk.

Naučna konferencija povodom obilježavanja 80. godišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a
Naučna konferencija povodom obilježavanja 80. godišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a
Naučna konferencija povodom obilježavanja 80. godišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasjedanja AVNOJ-a