Međunarodna Erasmus sedmica obuke osoblja na Univerzitetu u Poitiersu, Francuska – „Slavistika u 21. vijeku: izgledi i izazovi”
Od 13. do 19. novembra 2022. godine pet profesora sa dva odsjeka Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta učestvovalo je na Međunarodnoj Erasmus sedmici obuke kadrova na Univerzitetu u Poitiersu, Francuska: prof. dr. Adijata Ibrišimović-Šabić, prof. dr. Amela Ljevo-Ovčina (Odsjek za slovenske jezike i književnosti), doc. dr. Mehmed Kardaš, doc. dr. Elma Durmišević (Odsjek za bosanski, hrvatski i srpski jezik) i Blanka Zahajská, nastavnica češkog jezika i kulture (Odsjek za slovenske jezike i književnosti).
Tokom sedmice obuke osoblja imali su sljedeće aktivnosti:
- Prezentacije Kancelarije za međunarodne odnose Univerziteta u Poitiersu, Kampusa i njegovih fakulteta, prezentacije Fakulteta za književnosti i jezike i Slavističkog odsjeka i programa razmene E+
- Prezentacija partnerskih univerziteta iz BiH: Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Zenici, Univerzitet u Bihaću, Univerzitet u Mostaru, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Univerzitet u Banjoj Luci
- Sastanak sa kolegama sa Slavističkog odsjeka Univerziteta u Poitiersu i posjeta (posmatranje predavanja, susreti sa studentima),
- Izložba i predavanje o sibirskim narodima,
- Prezentacije Sedmice obuke osoblja i programa Umrežavanje u obrazovanju i istraživanju u organizaciji Univerziteta u Poitiersu, Francuska. Umrežavanje daje nove mogućnosti u nastavi i istraživanju, stvarajući prostore u kojima su naučnici i profesori u poziciji da razmjenjuju ideje, metodološke ili naučne pristupe i pomažu u izgradnji novih projekata. Isto tako, umrežavanje podstiče razmjenu studenata i nastavnika i jača istraživanja u oblasti slavistike. Zato je glavni cilj stvaranje mreže francusko-bosanskih slavističkih odjela.
- Panel diskusija: „Slavistika danas: prednosti i poteškoće“,
- Radionica: Budući projekti u Slavic Network,
- Međunarodna konferencija: "Slavistika danas: Liminalnost i medijacija" na kojoj su sa svojim prezentacijama učestvovali profesori Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta,
- Budući projekti: bilateralni/multilateralni projekti (dvostruke diplome, stažiranje, itd.), istraživanja.
Opšti cilj Sedmice osoblja bio je stvaranje mreže francusko-bosanske slavistike. Dodatna vrijednost mobilnosti je razvoj ličnih profesionalnih vještina nastavnika koji učestvuju, kao preduslov kvalitetnog obrazovanja u kontekstu modernizacije i internacionalizacije partnerskih institucija.
Sedmica osoblja je dala i pruža priliku za razmjenu informacija i najboljih praksi o saradnji u okviru Erasmus+ programa, upoznavanje ljudi iz stručne oblasti i uspostavljanje novih veza.
Ključni rezultat ove mobilnosti obuke bio je sveobuhvatan pogled na nastavne strategije i inovativne istraživačke projekte (laboratorije i centre) u kontekstu evropskog umrežavanja u oblasti slavistike, koji se mogu koristiti kao smjernice za reformu kako kurikularnih programa tako i razvoj budućih istraživačkih strategija u okviru slavistike u Bosni i Hercegovini.