Nacionalni zajednički projekt Erasmus+ | HURBE - Healthy URBan Environment: Developing Higher Education in Architecture and Construction in Bosnia and Herzegovina

HURBE

HURBE - Healthy URBan Environment: Developing Higher Education in Architecture and Construction in Bosnia and Herzegovina je Nacionalni zajednički projekt Erasmus+ koji je imao za cilj da tijekom 3 godine (2018.-2021.) implementacije razvije nastavne planove i programe u visokoškolskim ustanovama iz oblasti zdravog urbanog okruženja na arhitektonskim i građevinskim fakultetima u Bosni i Hercegovini (BiH). Projekt je uspješno implementiran na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Glavni motiv projekta je bio da se istakne važnost teme zdravog urbanog okruženja na međunarodnom, evropskom i nacionalnom nivou.

Partneri projekta bili su: Univerzitet Džemal Bijedić u Mostaru; Univerzitet u Zenici; Univerzitet u Rimu Sapienza, Italija (koordinator); Sveučilište u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Hrvatska; Univerzitet za arhitekturu, građevinarstvo i geodeziju, Bugarska – i 5 pridruženih partnera iz Italije, Bugarske, Hrvatske i BiH. Projekt je bio usmjeren na modernizaciju nastavnog plana i programa razvijanjem novih i inovativnih predmeta i korištenjem nove opreme u nastavi.

Putem projekta  predložen je cjelovit nastavni program koji je uključivao pripremu akademskih predmeta i MOOC (Massive Online Open Course) modula za studente, nastavnike i predavače, te instaliranje laboratorija koje osiguravaju stvarnu održivost nakon završetka trajanja projekta. Ovakav pristup imao je za cilj unaprijeđenje vještina podučavanja, integriranje teme zdravog urbanog okruženja, transfer ECTS bodova, te izmjene i dopune programa stavlja u praksu i pretvara europski prostor visokog obrazovanja u stvarnost na terenu.

Rezultati projekta su izuzetno značajni, te uključuju, ali se ne ograničavaju samo na: sveobuhvatnu pripremu i realizaciju novih izbornih predmeta sa pripremljenim i objavljenim didaktičkim materijalima, pripremljene i objavljene video nastavne tematske jedinice te video uputstva za korištenje opreme nabavljene u sklopu projekta, instalaciju laboratorija na domaćim univerzitetima, organizaciju međunarodne naučne konferencije, te objavu rezultata projekta na međunarodnim znanstvenim konferencijama.