Studijsko putovanje studenata Fakulteta islamskih nauka UNSA u Bosansku Krajinu
U okviru trodnevnog studijskog putovanja, studenti Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta islamskih nauka imali su priliku posjetiti različite gradove u Bosanskoj Krajini i tako steći jedinstven uvid u vjerski život i kulturno naslijeđe ovog dijela Bosne i Hercegovine. Studente su predvodili prof.dr.hfz. Kenan Musić i mr. Sejid Strika.
Naša prva destinacija bila je Travnik, gdje smo se smjestili u Medresi. Primio nas je dežurni professor, a zatim i direktor medrese, Kemal Avdagić, koji nas je upoznao s radom i internatskim životom te aktivnostima u medresi. Ovo iskustvo nam je omogućilo dublje razumijevanje tradicionalnog islamskog obrazovanja i njegovog značaja u savremenom društvu.
Iz Travnika smo krenuli prema Jajcu, gdje smo u Džamiji Esme sultanije klanjali džuma-namaz. Džumu je predvodio prof. dr. hfz. Kenan Musić. Glavni imam Zehrudin ef. Hadžić, zajedno sa svojim saradnicima i predstavnicima mreže mladih, dočekao nas je i proveo kroz grad. Oni su nam omogućili da se upoznamo s vjerskim životom u Jajcu, kao i s izazovima s kojima se suočava lokalna zajednica. Pored džamije, posjetili smo i stari grad te druge znamenitosti Jajca.
Sljedeća stanica bila je Ključ, gdje nas je dočekao imam gradske džamije Aldin ef. Ašćerić. Njegovo svjedočenje o vjerskom životu tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu bilo je izuzetno dirljivo i poučno. Ovaj susret nas je podsjetio na snagu i izdržljivost zajednice suočene s teškim vremenima.
Na kraju prvog dana stigli smo u Cazin, gdje smo se smjestili u medresi. Ovaj boravak omogućio nam je bliži kontakt sa studentskim životom izvan Sarajeva i pružio nam priliku da se bolje upoznamo s kolegama iz drugih krajeva.
Drugog dana, naša prva destinacija bio je Bužim. U ovom gradu nas je ugostio glavni imam Mehmed Harčević i predsjednik Preporoda Amir Sijamhodžić. Posjetili smo zgradu medžlisa, gdje smo se upoznali s vjerskim životom u Bužimu. Posebno je značajna bila posjeta biblioteci medžlisa, koja je jedina u gradu zbog nedostatka gradske biblioteke. Također, imali smo priliku čuti inspirativna obraćanja Zijada Nanića, bivšeg vojnog komandanta, i generala Izeta Nanića u ratnom muzeju. Posjeta Bužimu je okončana posjetom i učenjem fatihe na mezaru generala Izeta Nanić.
U Bihaću nas je dočekao dekan Fakulteta, Hajrudin ef. Hodžić, koji nam je predstavio rad fakulteta i njegov značaj za ovaj grad. Družili smo se sa studentima Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću i prošetali gradom, što je doprinijelo našem boljem razumijevanju studentskog života izvan Sarajeva.
Po povratku u Cazin, posjetili smo čestitog imama Nazifa ef. Horozovića. Njegovo bogato životno iskustvo kao vjeroučitelja i imama džemata bilo je inspirativno za sve nas, pružajući nam dublje razumijevanje vjerskog odgoja i života u zajednici.
Treći dan započeli smo posjetom Kozarcu, gdje nas je srdačno dočekao glavni imam Amir ef. Mahić. Njegova predanost i snaga u suočavanju s izazovima u teškim okolnostima ostavila je dubok utisak na nas. Razgovarali smo o različitim pritiscima s kojima se suočava on i njegova porodica, što je dodatno obogatilo naše razumijevanje vjerskog života u ovom kraju.
Nakon Kozarca, uputili smo se ka Banjoj Luci, gdje smo posjetili Ferhadija džamiju. Admir Blitović, imam Ferhadija džamije, upoznao nas je s historijom džamije, njenim rušenjem i ponovnom gradnjom. Potom smo posjetili banjalučku medresu, zidine grada i zgradu muftijstva, gdje nam se obratio muftija Ismail ef. Smajlović. Njegovo obraćanje bilo je posebno značajno za studente, pružajući im dublji uvid u vjerski i kulturni kontekst Banje Luke.
Na povratku u Sarajevo, odmorili smo se u Žepču, gdje smo imali priliku sumirati utiske i razmijeniti iskustva. Ovaj trodnevni put bio je izuzetno koristan i inspirativan za sve učesnike. Posjetom različitim destinacijama i susretima s lokalnim imamima, profesorima, uglednim članovima zajednice, stekli smo dublji uvid u vjerski život, kulturno naslijeđe i izazove s kojima se suočavaju naši sunarodnici u Bosanskoj krajini. Ovo putovanje je ne samo obogatilo naše znanje, već i ojačalo našu povezanost s drugim muslimanskim zajednicama u Bosni i Hercegovini.
mr. Sejid Strika