Otvorena internacionalna naučna konferencija “Demografski izazovi u Bosni i Hercegovini i svijetu”
Internacionalna naučna konferencija “Demografski izazovi u Bosni i Hercegovini i svijetu” otvorena je 8. juna 2023. godine u prostorijama Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Organizatori konferencije su Univerzitet u Sarajevu - Prirodno-matematički fakultet u saradnji sa Centrom za napredne studije i Geografskim društvom u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Konferencija obuhvata čitav set važnih demografskih tema, ali i pitanja poput društvene nejednakosti, rješavanja društvenih konflikata, razvoja kulture i njene geografske distribucije, kao i usvajanje politika od značaja za razvoj neke zajednice.
„Aktuelnost teme konferencije danas je važna u čitavom svijetu. Ovom pitanju posvećuje se ozbiljna pažnja. Svjedoci smo globalnih promjena u pogledu stanovništva, premještanja stanovništva s jednog kraja planete na drugi kraj i stradanjima kojima je svjetsko stanovništvo izloženo zbog različitih izazova u 20. i 21. stoljeću. Bosna i Hercegovina kao mala evropska država suočava se sa ovim problemom i ova će konferencija, nadam se, dati jedno novo svjetlo na demografske promjene. Dva su ključna razloga ovakvog stanja: jedan je ozbiljan pad nataliteta i prirodnog priraštaja a drugi jesu migracije“, poručio je rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj.
Uz pozdrave i riječi zahvale prisutnima se obratio i dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Nusret Drešković. Zahvalio se Centru za napredna istraživanja i Geografskom društvu u Federaciji BiH, koji su dali svoj puni doprinos u realizaciji ove konferencije. „Osnovni cilj konferencije je upoznavanje šire javnosti sa rezultatima najnovijih istraživanja domaćih i inostranih stručnjaka. Na taj način ostvaruje se predispozicija za bolji transfer znanja i naučnih postignuća“, kazao je dekan prof. dr. Nusret Drešković.
Uspostavljanje bolje saradnje naučnika sa univerziteta, naučnih ustanova, te stručnjaka iz različitih srodnih disciplina i djelatnosti, ali i donosioca političkih odluka iz Bosne i Hercegovine i svijeta na zajedničkom interesnom području iz nauke i demografske prakse je od krucijalnog značaja, naročito za Bosnu i Hercegovinu, koja se u recentnom periodu suočava sa nizom demografskih problema.
Konferencija obuhvata čitav set važnih demografskih tema, ali i pitanja poput društvene nejednakosti, rješavanja društvenih konflikata, razvoja kulture i njene geografske distribucije, kao i usvajanje politika od značaja za razvoj neke zajednice.
„Odsjek za geografiju je organizator nekoliko tematskih naučnih skupova u koje svrstavamo i ovu naučnu konferenciju. Zahvaljujem se na odzivu za učešće na prvoj konferenciji Demografski izazovi u Bosni i Hercegovini i svijetu pri čemu se nadamo da će održavanje ove konferencije preći u tradiciju. Ovakvi naučni skupovi imaju veliki značaj za nas. Prije svega, pruža nam se prilika za razvoj savremenih pristupa proučavanju stanovništva. Pored značaja teorijskih istraživanja koja ćemo koristiti u nastavi, značajna su i istraživanja koja će se koristiti u aplikacijama geografske struke“, poručio je šef Odsjeka za geografiju prof. dr. sc. Edin Hrelja.
Program konferencije realizira se dva dana u devet sesija, a učešće će uzeti preko 50 stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije, Mađarske, Španije i Turske dok će biti prezentirano oko 40 radova na prethodno navedene teme.
Glavni izlagač naučnog skupa je prof. dr. Ismet Akova sa Univerziteta u Istanbulu (Turska), a neki od učesnika su i prof. dr. Albert Esteve Palos, demograf u Centru za demografske studije u Barceloni (Španija), prof. dr. Peter Remenyi i prof. dr. Norbert Pap sa Univerziteta u Pečuhu (Mađarska), kao i mnogi drugi profesori i stručnjaci iz prakse iz Bosne i Hercegovine, regije i šire.