Studentice i studenti Fakultet političkih nauka UNSA prisustvovali seriji javnih predavanja “Rat i revolucija: Razumijevanje 1989 u kontekstu umjetnosti jugoistočne i centralne Evrope”
Studentice i studenti Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu protekla su dva dana prisustvovali seriji javnih predavanja “Rat i revolucija: Razumijevanje 1989 u kontekstu umjetnosti jugoistočne i centralne Evrope” koji se održavao u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS.
U pratnji višeg asistenta Jasmina Hasanovića, studentice i studenti su prvog dana predavanja, u srijedu 22.03.2023. godine, prisustvovali predavanju prof. dr. Rastka Močnika (Univerzitet u Ljubljani/Fakultet za medije i komunikacije u Beogradu), jugoslovenskog i slovenskog sociologa na temu: “Kapitalizam i rat”. Bila je ovo prilika da se na osnovu empirijskih podataka i komparativne analize različitih ekonomskih parametara poput GDP-a, stopa rasta, stopa nejednakosti i direktnih stranih investicija u postsocijalističke države detaljnije upozna sa načinom funkcioniranja savremenih ekonomskih odnosa iz marksističkog ugla. S osvrtom na disoluciju Jugoslavije, restauraciju kapitalizma i spregu između etničkopolitičkih i ekonomskih elita, raspravljalo se o savremenim političko-ekonomskih odnosima u zemljama nastalim njenim raspadom, kao i o široj slici produbljivanja jaza između zemalja tzv. centra i periferije te poticanju ovisnosti jednih od drugih, naročito u aspektu recentnih euro-atlantskih integracija.
Drugi dan predavanja, 24.03.2023. godine, studentice i studenti su u pratnji asistentice Fatime Mahmutović i višeg asistenta Jasmina Hasanovića prisustvovali predavanju “Paravojske u bivšoj Jugoslaviji i Ukrajini: nasilje u ime države” doc. dr. Ive Vukušić (Univerzitet u Utrechtu/King's College u Londonu). Autorica je predstavljajući svoje istraživanje “Sprske paravojske i raspad Jugoslavije: državne veze i obrasci nasilja”, objavljeno 2022. godine u izdanju Routledgea, pokazala ulogu i spregu države sa paravojnim formacijama i razlozima zbog kojih države “outsourceaju nasilje” spram paravojnih formacija. S akcentom na jugoslovenska iskustva, problematiziran je pravni aspekt ovakvih relacija te izazova s kojima se međunarodno krivično pravo suočava kada je riječ o paravojnim formacijama i pitanjima odgovornosti država. Konačno, kontekstualiziran je i recentni sukob u Ukrajini, Wagner grupa te fenomen prisustva brojnih bivših boraca iz jugoslovenskih sukoba u Ukrajini.
Oba predavanja bila su moderirana od strane publiciste i kritičara kulture, prof. dr. Borisa Budena.
Inače, riječ je o javnim predavanjima koji se u Sarajevu održavaju kao dio međunarodnog akademskog programa koji okuplja istraživačice i istraživače na doktorskim i post-doktorskim studijima zainteresiranim za teme rata i umjetnosti unutar ove regije. Događaji se realiziraju uz podršku Getty putem Connecting Art Histories inicijative.